Nemrut tanrılarına nanoteknoloji ürünü kılıf

Nemrut tanrılarına nanoteknoloji ürünü kılıf
Nemrut tanrılarına nanoteknoloji ürünü kılıf

M.Ö. 69?da Kommegene Kralı 1. Antiokhos, Nemrut Dağı?nda anıt mezarına gömüldü. Mezarı beş katlı bina yüksekliğindeki 25 tanrı heykeli bekliyordu. Heykeller zamanlı yıkıldı, başları kaldı. FOTOĞRAFLAR: FAZIL BİNZET / HASAN KIRMIZITAŞ / DHA

Haber: FADIL BİNZET / Arşivi

ADIYAMAN - Nemrut Dağı’ndaki tanrı heykelleri nanoteknoloji ürünü kılıflarla kış koşullarından korunacak.  ‘Kommagene -Nemrut Koruma ve Geliştirme Programı Başkanı ODTÜ öğretim üyesi Doç. Dr. Neriman Şahin Güçhan’ın verdiği bilgiye göre özellikle Atatürk Barajı’nın ardından değişen iklim şartları, çatlaklar oluşturdu. Nemrut’taki heykel ve kabartmalarda kireç ve kum olmak üzere iki çeşit taş kullanılmış.
Geçen yıl tahribatı önlemek için bakterili koruma yöntemi denendi ve başarılı olundu. Kılıfla koruma yöntemiyse uygun tekstil bulunamadığı için denenmemişti. Ancak bu yıl nanoteknolojiyle tekstil üreten iki firma başvurdu. Güçhan “Kılıf içine su almıyor ve olası durumlarda su buharını dışarıya çıkarıyor. Böylece taşın içindeki suyun kurumasını sağlayarak donma riskini ortadan kaldırıyor” dedi.
Adıyaman’ın Kahta ilçesinde, 2 bin 150 metre yükseklikteki tanrı heykelleri M.Ö. 69’da Kommagene Kralı 1. Antiokhos’un zirvedeki anıt mezarı için yapıldı.