Nerede o eski siyasiler!

Yayın hayatı biten Fırt dergisi 20 yıl önce her sayısında bir ünlüyü bir hayvana benzeterek çiziyordu. Tek fark onlara kimsenin dava açmamasıydı. Aksine siyasiler kendi karikatürlerini çerçeveletiyordu.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, kendisini 'ipliğe dolaşmış kedi' olarak betimleyen karikatüründen dolayı Musa Kart'ı 5 bin YTL tazminata mahkûm ettirmesi, eşine az rastlanır bir 'siyasetçi-karikatürist savaşı' başlattı. Karikatüristler, Kart'a destek olmak amacıyla Başbakan'ı çizimleriyle kılıktan kılığa soktu.
'Tayyipler Alemi'
Erdoğan'ı, Türk siyasi tarihinin en çok hayvanlı karikatürü bulunan lideri yapan olay, Musa Kart'ın karikatürü nedeniyle tazminata mahkûm
edilmesiyle başladı. Karikatüristler, Erdoğan'a çizgileriyle tepki gösterdi. Penguen dergisi, Erdoğan'ı dokuz ayrı hayvan şeklinde betimleyerek 'Tayyipler Âlemi' başlıklı bir kapak yaptı. Kapakta Başbakan Erdoğan, zürafa, yılan, maymun, penguen, kurbağa, deve, inek, fil, ördek, hatta 'Tom ve Jerry' çizgi filmindeki kedi 'Tom' oldu.
Başbakan bu kez Penguen dergisine 40 bin YTL'lik tazminat davası açtı. Karikatüristler de, dergilerinin son sayılarında yine 'Başbakan ve hayvan' konusunu kapaklarına taşıdı. Penguen, Erdoğan'ı bu kez normal çizdi. Arkasındaki kedi kuyruğunu fark etmeyen Erdoğan konuşma balonunda,
"Aferin bak, isteyince ne güzel adam gibi çizebiliyorsunuz" diyordu. Leman dergisinde ise Başbakan, 'Tom ve Jerry' çizgi filmindeki Tom olmuş ve elinde kalem olan Jerry'yi kovalıyordu.
Fırt'ın Evrim Teorisi
Oysa dünyada ve Türkiye'de siyasetçilerin, hayvanlar şeklinde betimlenmesi en sık başvurulan mizah yöntemlerinden biri. 1980'li yılların popüler mizah dergisi Fırt'ın her sayısında ünlü birinin hayvanlı karikatürü tam sayfa yer alıyor ve hiçbiri dava açmıyordu.
Şevket Yalaz ve Gürcan Gürsel, haftalık derginin her sayısında, ikinci sayfada 'Fırt'ın Evrim Teorisi' sayfasını hazırlıyordu. Bu sayfada, ilk karedeki hayvan üç karede yavaş yavaş değişerek ünlü birinin karikatürüne dönüşüyordu.
Sayfada, Süleyman Demirel kurbağa, Erdal İnönü leylek, Sakıp Sabancı pelikan, Rahşan Ecevit hindi, Turgut Özal goril, Semra Özal balina, Bülent Ecevit tavşan, Hüsamettin Cindoruk baykuş, zamanın Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz at, dönemin Sanayi Bakanı Cahit Aral horoz, Barış Manço köpek, Mehmet Keçeciler goril, Mesut Yılmaz keçi ve Tarım Bakanı Hüsnü Doğan domuz olarak betimlenmişti. Yerli ve yabancı sanatçılarla futbolcular da bu çizimlerde yer alıyordu.
'Hediye ediyorduk'
Fırt dergisinde yıllarca siyasetçilerin hayvanlı karikatürlerini çizen Şevket Yalaz, altı yıl boyunca çizdikleri hayvanlı karikatürlere hiç dava açılmadığını söyledi. Yalaz, "Karikatürleri beğenen siyasiler, dergiyi arayıp teşekkür ediyordu. Hatta Tekin Aral, bazı karikatürleri çerçeveleterek bu kişilere götürüyor, hediye ediyordu" dedi.
Cindoruk: Hâlâ saklarım
16 Eylül 1986'da Fırt dergisinin konuğu dönemin DYP lideri Hüsamettin Cindoruk'tu ve baykuş olmuştu. Pek çok karikatüre konu olduğunu, ama hiç dava açmadığını anlatan Cindoruk, bazı karikatürleri hâlâ özenle saklıyor:
"Çizerler, sonra bize gönderirlerdi. Benim, hanımla birlikte bir karikatürüm var, saklıyoruz. Bedri Koraman benim çok karikatürümü çizerdi. Hoşuma giderdi. Karikatür bir makalenin anlatamadığını üç-beş çizgide anlatan çok önemli bir araç. Karikatüre kızmak mümkün değil. Siyasetçi unutulmaktan korkmalı. Siyasetiçiyi hatırlatan her yazı, her çizim siyasetçi için halk önünde hatırlamadır. Bir yandan da karikatür Türkiye'de çok gelişmiş bir sanat. Tayyip beyin yerinde olsam mukabil karikatürler yaptırırım. Kendisini aslan gibi çizseler aslan olur mu? Kedi gibi çizseler de kedi olmaz."
Derginin 10 Mart 1987 tarihli sayısında karikatürü bir tavukla başlayarak çizilen oyuncu Perran Kutman da, "Bugüne kadar çizilen bütün karikatürlerim bana çok büyük bir keyif vermiştir. Zekâ ürünü işler" diye konuştu.
İmam-hatip olayına alınmış
Başbakan Tayyip Erdoğan, kedi karikatüründe imam- hatip lisesinin kullanılmasına alındığını açıkladı. Erdoğan, dün Hürriyet gazetesinde yayımlanan, Fatih Altaylı'yla yaptığı röportajında şöyle dedi:
"İyi oldu, fena mı? Kediler prim yaptı. Benim de evde bir Van kedim var. Duruma göre bakacağız. Avukatlarımla karar vereceğim. Ama benim orada alındığım konu, karikatürün içinde imam-hatip liselerinin kullanılması. Ben kediye değil, bu konuya hassasiyet gösterdim. Açıkça söyleyeyim, bu imam-hatip meselesine bir mezun olarak çok alındım. Onlar hep mazlum durumdaydı, yine öyle. Arkadaşların yapmaması gerekiyordu."


    http://www.radikal.com.tr/7428637428630

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.