Neredeyse bakan olacakmış

Ölen amcasının oğlunun kimliğini kullanarak önce felsefe öğretmeni olan ve...

ANKARA - Ölen amcasının oğlunun kimliğini kullanarak önce felsefe öğretmeni olan ve Ankara İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı'na kadar yükselen ortaokul mezunu, besici Haydar Hanoğlu, gerçek kimliği ortaya çıktıktan sonra 4 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılarak cezaevine konuldu.
Yenimahalle ilçesi nüfusuna kayıtlı Hüseyin Hanoğlu, 1982'de Milli Eğitim Bakanlığı'na öğretmenlik başvurusu yaptı. Ancak Hanoğlu, öğretmenlik işlemleri sürerken vefat etti. Milli Eğitim Bakanlığı, Hanoğlu'nun öğretmenlik işlemlerini tamamlayarak Van
Atatürk Lisesi felsefe öğretmenliğine atadı. Atama emrini alan Hüseyin Hanoğlu'nun amcasının oğlu, ortaokul mezunu, besicilikle uğraşan Hüseyin Haydar Hanoğlu, amcasının oğlunun kimliğini kullanarak bu ilde felsefe, psikoloji ve sosyoloji öğretmeni olarak göreve başladı.
Hanoğlu, 4 yıl Van'da görev yaptıktan sonra Ankara'da Anıttepe Lisesi'ne tayin edildi. Burada 'yılın öğretmeni' de seçilen Hanoğlu, 1991'de Ankara İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı'na terfi etti. Bu görevi kısa bir süre sürdüren Hanoğlu'nun, 'Hüseyin Hanoğlu' olmadığı bir gün ziyaretine gelen Hüseyin Hanoğlu'nun fakülteden dönem arkadaşı olan kimliği açıklanmayan bir öğretmen tarafından fark edildi. Bu durum daha sonra yetkililere bildirildi. Görevinden alınan Haydar Hüseyin Hanoğlu ve olayı gizleyen ölen amcasının oğlunun eşi Hatice Hanoğlu, Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan uzun yargılama sonucunda 4 yıl 8'er ay hapis cezasına çarptırıldı.