Nereye, karpuz kesecektik!

Kumkapı sahili altı yıllık davetsiz misafiri Selin-S gemisinden kurtuluyor. Bir yıl önce 272 bin YTL'ye satılan gemi, son bürokratik engellerin de aşılmasının ardından bir ay içinde sökülmeye başlanacak.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - Kumkapı sahili altı yıllık davetsiz misafiri Selin-S gemisinden kurtuluyor. Bir yıl önce 272 bin YTL'ye satılan gemi, son bürokratik engellerin de aşılmasının ardından bir ay içinde sökülmeye başlanacak.
Honduras bandıralı Selin-S, 23 Şubat 1999 günü fırtınaya tutulduğundan beri, Kumkapı sahilinde yan yatmış vaziyette bekliyor. 2 bin 200 tonluk gemi, sahibi bir türlü bulunamadığı için, üzerindeki borç yükü nedeniyle senelerce bekledi. Gemi için 'seferden men' ve 'haciz' talepleri ile icra mahkemelerinden gelen teskereler yetkililerin ellerini tamamen bağladı.
Yıllarca süren davaların ardından gemi sekiz ayrı firmanın katıldığı ihalenin ardından 272 bin 800 YTL'ye Kardeşler Metal İç ve Dış Ticaret Ltd. Şirketi'ne satıldı. Ama İstanbul 2. İcra Müdürlüğü tarafından satılan Selin-S'nin bekleyişi yine bitmedi. Gemiyi satın alan şirket adına işlemleri yürüten Tuğra Gümrük Müşavirliği, en son geçen cuma söküm ile ilgili 'Aksiyon Planı'nı İstanbul İl Çevre ve Orman Müdürlüğü öğretim üyelerinden oluşturulan komisyona sundu. Plan uygun görülmedi. Tuğra Gümrük Müşavriliği'nden İsmail Çakır, Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nden de bazı belgelerin alınıp dalgıç incelemeleri de yapılacağını söyledi. Önümüzdeki hafta yeni aksiyon planını İl Çevre ve Orman Müdürlüğü'ne tekrar sunacaklarını belirten Çakır, plan onaylanınca geminin ithal işlemlerinin yapılarak millileştirileceğini söyledi.
Geminin söküm işlemlerinin bir ay içerisinde başlayacağını ve iki ay süreceğini belirten İsmail Çakır, "Gemi normalde 2 bin 200 ton. Ancak tahminimize göre 200 ton düşmüştür. Gemiyi kaynak makineleriyle 10'ar tonluk parçalara bölüp eritme tesislerine götüreceğiz. Sökme maliyeti yaklaşık 100 bin YTL olacak" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7414267414260

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.