Nereye koşuyor bu adamlar?

Silopi Kaymakamlığı'nın '2. geleneksel kamyoncular koşusu' dün yapıldı. 2.5 kilometrelik yarışta ilk 10'a girenler, Irak'tan mazot getirmek için gerekli
'uygunluk belgesi'ni bir defalığına sıra beklemeden kazandı.
Kamyoncuların kimisi, 40 derece sıcaklıkta tam teşkilat spor kıyafetiyle koşarken kimisi, pijamasını sıvayıp duruma ayak uydurdu. Yarışmaya yarı yoldan başlayan
'hileciler'e göz açtırılmazken, fenalaşanlar oldu.
Haber: RAMAZAN YAVUZ / Arşivi

ŞIRNAK - 320 adam 40 derece sıcakta 2.5 kilometre koştu. Amaç rekor kırmak, madalyaya uzanmak değildi. Zaten hiçbiri sporcu da değildi. Kıran kırana mücadele sonunda ilk 10'a giren 'uygunluk belgesi' kazandı. Belge 'sınırda beklemeden Irak'tan mazot getirmek' içindi, koşanlarsa kamyoncu.
Silopi ilçesinde kaymakamlık tarafından düzenlenen Gençlik Şöleni kapsamında 320 kamyon şoförü 40 derece sıcaklıkta 2.5 kilometre koştu. Yarışı kazanan 10 kamyon şoförüne ödül olarak Habur Sınır Kapısı'ndan bir seferlik sırada beklemeden geçerek Kuzey Irak'tan mazot getirme için gerekli olan 'uygunluk belgesi' verildi. Bir şoför getirdiği mazottan ortalama 1,5 milyar lira gelir sağlıyor.
Kayıt kuyruğu
Sabahın erken saatlerinden itibaren Silopi Lisesi önünde toplanan kamyon şoförleri, yarışa katılabilmek için uzun kuyruklar
oluşturarak kayıt yaptırdı. Kayıt işlemlerinden sonra şoförler otobüslerle koşu için startın verileceği Cudi Dağı eteklerindeki Görümlü Köyü'ne götürüldü.
Koşuya bazı şoförler pijamalarının paçalarını sıvayıp katılırken, bazıları uzun eşofmanlarıyla yarıştı. Koşu öncesi kamyon şoförlerinin eline görevlilerce seçimlerde kullanılan özel mürekkeple işaret kondu. Yetkililer işaretin sonradan katılmaları önlemek için uygulandığını söyledi.
Görümlü Köyü'nde saat 10.30'da startın verilmesiyle başlayan koşuda, kamyon şoförleri ilk 10'a girebilmek için 40 derece sıcaklıkta 2.5 kilometrelik mesafeyi tamamlamak için ter döktü.
Uyanıklar yakalandı
Birbirlerini geçebilmek için çaba sarf eden kamyon şoförlerinden bazıları fenalaşınca yarışı bıraktı. Tarlalarda gizlenen bazı 'uyanık' şoförlerin araya girmeye çalışmaları görevlilerce engellendi.
'Maksat sosyal aktivite'
Koşu tamamlandıktan sonra baygınlık geçirenlere çevredeki vatandaşlar müdahale etti. Koşunun sonunda ilk 10'a giren Salih Uğur, Hacı Adil, Mehmet Tür, Salih Baluk, Mehmet Salih Şenga, Yunus Tatar, Lezgin Ülker, Hüseyin Yefe, Hasan Toğuç ve Nadir Bilman'a Kuzey Irak'tan sıraya girmeden mazot alabilmelerini sağlayacak uygunluk belgeleri verildi.
Silopi Kaymakamı Ünal Çakıcı, terörün sona ererek, huzur ortamının sağlanmasıyla sosyal aktiviteleri geliştirmeye çalıştıklarını belirterek, "Böyle bir etkinlik için vatandaşlardan talep vardı. Bu tür etkinlikler vatandaşların sosyal yönlerini geliştiriyor. Silopi'nin kötü imajının artık değişmesi gerekiyor. Burada da insanlar gece yarısına kadar sokaklarda geziyor, eğleniyor" diye konuştu.
Geçen yıl da benzer yarışma düzenlemiş 22 kişiye gerekli uygunluk belgesi ödül olarak verilmişti. Bölgede yaklaşık 40 bin kişi mazot ticaretiyle uğraşıyor. Kuzey Irak'a gitmek için bir şoföre ortalama iki ayda bir sıra geliyor.


  ETİKETLER:

  Irak

  ,

  ŞIRNAK

  ,

  Ülker