'Neron'un kimliği çok: PKK, tinerciler, hasımlar...

Araç kundaklamaları İstanbul'dan diğer kentlere de yayılıyor.
İstanbul'da önceki akşam Gazi Mahallesi'nde bir minibüs, Eminönü'nde bir otomobil, Halıcıoğlu'nda bir yolcu otobüsü kundaklandı. Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinde, uzman çavuşa ait bir otomobil önceki akşam kimliği belirsiz kişilerce molotofkokteyli atılarak yakıldı.

İSTANBUL - Araç kundaklamaları İstanbul'dan diğer kentlere de yayılıyor.
İstanbul'da önceki akşam Gazi Mahallesi'nde bir minibüs, Eminönü'nde bir otomobil, Halıcıoğlu'nda bir yolcu otobüsü kundaklandı. Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinde, uzman çavuşa ait bir otomobil önceki akşam kimliği belirsiz kişilerce molotofkokteyli atılarak yakıldı. Adana'da Onur Mahallesi'nde üç araç, molotofkokteyli atılarak yakılmak istendi. Hakkari'de de dün gece bir kamyon yakıldı.
Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'la görüşen İstanbul Valisi Muammer Güler, ilk başta "Basın büyütüyor" dediği araç kundaklamalarında sayı 48'e çıkınca 'failleri' açıkladı: "Dört aracı tinerci çocuklar, bir otobüsü de husumet sahibi bir kişi yakarken, diğer kundaklamalarda PKK'nın izi var."
Güler şöyle konuştu: "Beykoz'da yanan dört araç, kamuoyunda tinerci
olarak bilinen çocuklarca yakıldı. (Halıcıoğlu'nda önceki gün yakılan) Otobüs şahsi husumete dayalı yakılmış. MOBESE kameralarındaki kayıtlar inceleniyor. Vatandaşlarımız şüpheli drurumları ihbar etsin. Somut 'Neron' olduğunu söylemek mümkün değil. Farklı amaçlar birbirinin içine karışabiliyor. Konu kamuoyunda yaygınlaştıkça psikolojik rahatsızlıkları olan veya çete türü bazı grupların da bunların içerisinde çeşitli amaçlarla bulunabileceklerini değerlendiriyoruz."
Bombacının PKK bağı kesin
Molotofkokteylleriyle yakılan araçların PKK işi olduğunu belirten Güler, MOBESE kameralarının incelendiğini söyledi. Bu arada, PKK yakınlığıyla bilinen Fırat News adlı haber ajansının verdiği bilgiye göre kundaklama olayları, 'sınır ötesi operasyonu, Kürt halkına yönelik artan baskıları ve PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki 'tecridi' protesto eden Kürt gençleri' tarafından yapılıyor.
Güler, Mecidiyeköy'de son anda engellenen saldırı girişimine de değindi: "Polisin başarıyla engellediği olay, bizi sıkıntılı duruma sokabilecekti.
Önemli takip sonucu o kişi, üzerindeki çantayla yakalandı. Yenibosna'da baskın yapılan evde patlayıcı düzeneğiyle birlikte ele geçirildi. Şahsın daha önce yurtdışında bulunduğu, Ankara'da birkaç eyleme katıldığı, sahte kimlik kullandığı tespit edildi" Güler, Mecidiyeköy'deki olayla ilgili göz-altında iki kişi bulunduğunu, şüphelilerin PKK bağlantısının kesinleştiğini söyledi.
Sigortacılara telefon yağıyor
İki hafta içinde 49 aracın kundaklanmasından sonra araç sahiplerinden sigorta şirketlerine 'Kasko poliçemde terör teminatı var mı' telefonları gelmeye başladı. En büyük sigorta şirketlerinden Anadolu Sigorta, poliçelerinde araç kundaklamayı da kapsayan 'grev, lokavt, terör ve halk hareketleri' teminatının bulunduğunun teyidini almak için birçok müşterinin aradığını açıkladı.
Sektör yetkilileri araç sahiplerinin kasko yaptırırken teminat kapsamı hakkında detaylı bilgi talep etmelerini ve satın aldıkları poliçeyi incelemelerini öneriyor. Otomobil kasko şirketlerinin büyük çoğunluğu 'grev, lokavt, terör ve halk hareketleri' teminatını kasko poliçesinde standart olarak sunuyor. Ancak bazı sigorta şirketleri bu alanı opsiyonel olarak tutup uygulamak için ortalama 40 YTL daha alıyor.