Neşet Ertaş'ın türküleri Kürtçe'den intihal mi?

Neşet Ertaş'ın türküleri Kürtçe'den intihal mi?
Neşet Ertaş'ın türküleri Kürtçe'den intihal mi?
Horo, Suriye Kürtlerinden, Rojavalı bir dengbej. 1970'lerde Türkiye'ye kaçmış. Nuri Sesigüzel'le sahne almış, Ayşe Şan ve Arif Sağ'la yolu kesişmiş. Büyük halk ozanı rahmetli Neşet Ertaş'la da o döneme dayanıyor tanışıklığı.

RADİKAL - Büyük halk ozanı Neşet Ertaş'ın bazı eserlerini kaynak göstermeden Kürt ozanların eserlerinden aldığı öne sürüldü. İddiayı öne süren yazıyı Hürriyet gazetesi yazarı Akif Beki aktardı. İşte Beki'nin, "Neşet Ertaş intihalci miydi?" başlıklı yazısı: 

Türkçenin en özgün ozanlarından Neşet Usta, kaynak göstermeksizin Kürtçeden türkü aparmış olabilir mi, doğru mudur?
İnanmak istemedim ama görmezden de gelemeyeceğim bir yerde, ciddi bir haftalık gazetede çıktı. Yayının adı BasHaber/BasNuçe, Türkçe ve Kürtçe olarak iki dilde basılıyor.
Nisandaki ilk sayısındaydı, "Neşet Ertaş'ın Cemil Horo ile intihal dostluğu" başlıklı tam sayfa bir yazı okudum. Sedat Ulugana imzasını taşıyor.
İntihal, sert bir suçlama. Ağır konuştuğuna bakmayın, Neşet Usta'nın Horo'ya şarkılar sipariş ettiğine getiriyor son tahlilde. Yoksa eserini habersizce aşırdığına veya rızası olmadan arakladığına değil. Bir tür ödünç alıp üstüne yatmakla, vefasızlık etmek ve emeğine konmakla suçluyor.

* * *

Horo, Suriye Kürtlerinden, Rojavalı bir dengbej. 1970'lerde Türkiye 'ye kaçmış. Nuri Sesigüzel'le sahne almış, Ayşe Şan ve Arif Sağ'la yolu kesişmiş. Büyük halk ozanı rahmetli Neşet Ertaş'la da o döneme dayanıyor tanışıklığı.
Çileli ömrü 1989'da Afrin'de sona erdiğinde gözü arkada gitmiş. Çünkü 1980'de doldurduğu bir kasette döne döne Neşet Ertaş'a selamlar yolluyor, isteği üzerine ona çok şarkılar yazıp gönderdiğini anlatıyor, sesini duyurabilmek için bir umut çırpınıp duruyormuş.
Fakat heyhat!... Neşet Usta hiçbir zaman ona referans vermemiş, hiçbir eserinde söz yazarı ya da besteci olarak adını belirtmemiş.
Efsane 'Gönül Dağı' parçası da bir Kürt bestesinden çalıntıymış. Başka bir Kürt ozanından yalnız, Risteme İsko adında bir Kafkas Kürt'ünden. Orijinal adı 'Min te ditibu' imiş yani 'Seni görmüştüm'. Müziğini ve sözlerini biraz değiştirerek kendine mal etmiş Neşet Usta.
Ancak, şu haliyle çalıntıdan çok uyarlama ahlakı eleştirisine konu olabilir bu iddia  da.

* * *

'Meşhur Türk ozanı, isim yapamamış Kürt ozanından şarkılar, türküler yürüttü' iddiası epeyce sansasyonel.
Peyami Safa ile Necip Fazıl arasındaki intihal sürtüşmesine benziyor bir yönüyle.
Gürültü koparmaya da aday...
Peyami Safa'nın 'Bir Tereddütün Romanı' kitabında geçen 'kaldırım çocukları' pasajı, 'Kaldırımlar' şiirinden mi alınmaydı? Kendisinden esinlendiğini söylermiş Necip Fazıl. Peyami Safa ise aksine 'Kaldırımlar'daki iç duyuşu kendisinin Necip Fazıl'a ilham ettiğini savunurmuş. Selim İleri, sonuçsuz kalan bu tartışmaya da yer veriyor yeni kitabı 'Edebiyatımızda Sevdiğim Romanlar Kılavuzu'nda...
İlham mı, intihal mi? Ulugana'nın iddialarını, bir etkilenme ve esinlenme tartışmasına sığdırmak zor.
Fakat 'Çaldı kendine mal etti, Neşet Usta'yı Neşet Usta yapan türküler aslında başkasının' demek, hem çok abartılı hem de müstesna bir sanatçının nefesine, duyarlılığına ve hatırasına haksızlık gibi geliyor bana.
İddia mı, iftira mı? Son kararı ehline, halk müziğimizin üstadı Bayram Bilge Tokel'e havale ediyorum.


  http://www.radikal.com.tr/1343404134340412

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bir Günde Türkler adına düzgün bir yazı kaleme al Radikal - user447655

  ''En büyük yönetmen ve tek adı anılan yönetmen kim Yılmaz Güney'' O Dünya tatlısı bir insandı. Hep kültürümüzü aşağılama, kötü gösterme. Kendimizi savunma hakkımızda da faşist olalım. Ya bu Ülkenin Türk Aydınına Türk Yönetmenine mesela Tunç Okan ya da Ömer Kavur bir yer ver. Bir Tunç Okan röportajı görelim. Türk kültürüne dair herhangi normal bir haber görsem bu gazetede şok olacağım.

  Irkçılığa Saplanmayın - hkalmis

  Değerli yorumcular, yorumlarınızı biraz ırkçı gördüm. Her milletin sanatsal gerçekleşmeleri aynı zamanda dünya kültür mirasıdır. Bu mirastan yararlanmak, esinlenmek en doğal durumdur. Her kültür başka kültürlerden esinlenir, yararlanır. Her ne kadar bazıları ırkçı temelde redetseler de Anadolu'da farklı milletler yaşamış ve kültürel olarak da bir birlerinden esinlenmiş, hatta da iç içe geçmiştir. Bunu ırkçı temelde değerledirmek doğru değildir. Çok sevdiğim Neşet Ertaş'ın bazı eserlerini Kürt müziğinden esinlenmesi veya alması, bir Kürt olarak beni sadece memnun eder. Pop muzik, arabesk müzik parçalarının %90'ı çalma veya esinlemedir. Bu durum onların değerini düşüren bir şey değil. Bence eserin daha çok insanla tanışmasını sağlar. O da eser sahini mutlu eder. Çünkü yaptığı eser evrenselleşmiş demektir.

  ooooops!!! - dr aluci

  Bu sorunun cevabı çok basit, kronolojik bir inceleme ve nota dökümü bu tartışmayı bitirir.Neşet Usta'ya saygımızı eksiltmez bunun neticesi, ama bir şarkı etrafında koparılan " ben daha büyük bir halkım" kasıntısı da neyin nesi??????....müzik ile asil bir halk olma kriteri hangi gerçek sanatseverin yorumu olabilir. Kimse sanatçıları kendi malı gibi görmesin, onlar tüm insanlığa aittir.

  leibniz de newton dan önce kalkülüs ü bulmuştu - ex nihilo

  diye newton intihalci mi oluyor? intihal sadece benzerlikten yola çıkarak kin kusmaksa bu ülkede çok kolay bunu yapmak. hem kin dolu çok insan hem de benzerlik yapılacak çok mesele var. mesela kürtlerin "apo" öncülüğünde verdiği sözüm ona özgürlükçü-özgürlleştirici kutsal mücadele de bana yıllardan beri pol pot'un kamboçya da verdiği mücadeleyi anımsatıyor. şimdi bende bu benzerlikten yola çıkarak direkt "apo bu mücadele biçimini pol pot'tan türkiye'ye intihal etmiştir" mi demem gerekir? atıf yapılan kaynakta akif beki olunca aklıma amerikancada kullanılan(burun ve kahverengi kelimeleriyle oluşturulan) bir deyim aklıma geliyor ama onu bu satırlarda dile getirmem mümkün değil.

  cipsoobey - user927191

  bu konuyu ilk dile getiren kişi ismail beşikçi dir, bu konu hakkında detaylı araştırmasını http://www.kurdistan-post.eu/tr/kurdistan/kurd-kulturu-neden-yagmalaniyor-ismail-besikci dan bakabilirsiniz..

  Devletsiz Kürdün Sanatı.. - jiyan1767

  Neşet Ertaşın Gönül Dağı parçasının Mın te ditibu olduğu ortada ama bir tek bu mu ?insan sormadan durumıyor acaba Neşet Ertaş veya bir başkası kaç eser kopyaladı veya uyarladı detaylı bir araştırma yapılırsa yüzlerce örneğine rastlamak mümkün.. size başka bir örnekTürk milliyetçiliğinin meşhur "Ankara'nın Taşına Bak" marşının notalarının rahmetli Hesen Zîrek'in 1946 Kürdistan Cumhuriyeti (Mahabad) anısına yazıp bestelediği yarı ağıt bir şarkıdan çalındığını biliyor muydunuz? https://youtu.be/058LEPNppjw

  DAHASI VAR - Secret Garden

  Sadece gönül dagi sarkisi degil.ayaginda kundura,ankaranin tasina bak,bunlarda kürdceden alinma.ayrica ermeni ve israil halk sarkilarindanda turkceye cevrilip 'anonim' denilmis yuzlerce sarkimevcut.ve mahsum kirmizi gulun 'kardeslik türküsüde' kürdceden calinmadir burda lnk https://youtu.be/p1F3lA9LzjM 22.59 dan sonra izleyebilirsiniz