Nesi doğruymuş acaba?

Zümrüt Apartmanı'nın çöküşüyle ilgili Cumhuriyet Başsavcısı başkanlığında araştırmalar sürerken, ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Can Balkaya

KONYA - Zümrüt Apartmanı'nın çöküşüyle ilgili Cumhuriyet Başsavcısı başkanlığında araştırmalar sürerken, ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Can Balkaya, İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ramazan Özkaya ve araştırma heyetinde görevli inşaat mühendisi Süleyman Bekdik bir an önce kamuoyunu bilgilendirmek için bir açıklama yaptı. Kesin sonucun resmi rapordan sonra anlaşılacağını belirten uzmanlar şu bilgileri verdi:

  • Betonun 160 kg/santimetrekare dayanıklılık değeri 90-100kg/ santimetrekarede kalmış. Demirin kalitesinde problem yok, ama 35 santimetreyi bulan demir mesafeleri, demirin kolon ve kirişleri taşıyamamasına neden olmuş. Genel olarak işçilik çok kötü.
  • Görgü tanıklarının anlatımına göre bina 5. kattaki bir 'patlama'nın ardından İkiz Kuleler gibi çöktü. Binanın, 5. katın çökmesiyle bir anda üstten gelen yükle çöktüğü sonucuna varan uzmanlar binada daha önce çatlakların 5. katta yoğunlaştığı ve 1999'daki tadilatın bu katta bulunan dört dairede yapıldığını dikkate aldı.
  • Zemin kat ve tavanda ısı ve ses yalıtımı için kullanılan malzemelerin binanın statik hesabını bozacak miktarda yüke neden olduğu düşünülüyor.
    Zümrüt Apartmanı'yla aynı dönemde yapılan tüm binalardaki kumun, ocakta yıkama işlemine tabi tutulmadan kullanıldığını söyleyen İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Özkaya, Safir ve Yakut apartmanlarını
    da risk altında olduğunu öne sürdü.
    (dha, aa)