Nesin: Matematik Köyü kesinlikle kapanmayacak

Prof. Dr. Ali Nesin, İzmir'in Selçuk ilçesine bağlı Şirince Köyü'nde Nesin Vakfı'na ait bir arazide yaptırılan Matematik Köyü için gerekli prosedürün tamamlanacağını söyledi.

İZMİR - Prof. Dr. Ali Nesin, İzmir'in Selçuk ilçesine bağlı Şirince Köyü'nde Nesin Vakfı'na ait bir arazide yaptırılan Matematik Köyü için gerekli prosedürün tamamlanacağını söyledi. Matematik Köyü hakkında ruhsatının bulunmadığı, tarımsal amaçlı elektrik enerjisinin kaçak olarak çekildiği gerekçeleriyle yasal işlem başlatılmıştı.
İzinsiz öğretim kurumu açtığı gerekçesiyle savcılığın soruşturma açtığı, Aziz Nesin tarafından kurulan Nesin Vakfı'nın yönetim kurulu başkanı ve Bilgi Üniversitesi Matematik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali Nesin köyün inşaatının süreceğini söyledi. Nesin, "Önümüze çıkan tüm engelleri halletmeye çalışacağız. Öyle ya da böyle Matematik Köyü kesinlikle kapanmayacaktır" diye konuştu.
Nesin, bir üniversite hocasının her zaman her yerde ders verme özgürlüğünün bulunması gerektiğini belirterek, köyün dünya çapında bir yer olacağını vurguladı.