'Nesin uzaylıydı deseler daha inandırıcı olurdu'

Aziz Nesin'in MİT ajanı olduğunu iddia eden 98 yaşındaki eski istihbaratçı Neşet Güriş'e tepki yağdı. Aziz Nesin'in oğlu Prof Dr. Ali Nesin "Aziz Nesin uzaylı deseler daha inandırıcı olurdu" dedi.
Tempo Dergisi'nin...

İSTANBUL - Aziz Nesin'in MİT ajanı olduğunu iddia eden 98 yaşındaki eski istihbaratçı Neşet Güriş'e tepki yağdı. Aziz Nesin'in oğlu Prof Dr. Ali Nesin "Aziz Nesin uzaylı deseler daha inandırıcı olurdu" dedi.
Tempo Dergisi'nin bu haftaki sayısında kapaktan verdiği 'İçimizdeki Casuslar' haberinde açıklamalarına yer verilen Neşet Güriş, Aziz Nesin'in 1935-36 yıllarında, o zamanki adı Milli Emniyet Hizmetleri (MAH) olan istihbarat teşkilatı adına çalıştığını ileri sürdü. Aziz Nesin'in oğlu Ali Nesin ise Neşet Güriş'in açıklamalarının gerçekle ilgisinin olmadığını söyledi. Ali Nesin, "Çok bariz bir şey var, 1935 yılında Aziz Nesin 19 yaşındaydı ve Kuleli'yi yeni bitirmişti. Mayıs ayından itibaren yaz sonuna kadar Balıkesir'e gitmişti. Daha sonra iki sene boyunca da Ankara'da Harp Okulu'nda eğitim aldı. Böyle bir şey olamaz. Eğer MİT'çi olsaydı beş buçuk yıl hapis yatmaz, dokuz ay sürgün yemezdi. Aziz Nesin uzaylı deseler daha inandırıcı olur" diye iddialara karşılık verdi.
Neşet Güriş'in iddiasına Nesin'i yakından tanıyan sanatçılar da şu tepkileri verdi:
Fikret Otyam: "Nesin'in 1947-48 yıllarından ölümüne kadar yakın arkadaşıydım. Aklıma her şey gelir ama böyle bir şey gelmez. İmkânı yok. Ölünceye kadar acılar çekmiş bir insan. Öyle bağlantıları olsa kimse yardım etmez miydi? 1950'de polis tarafından aranıyorken hastalandı; ilaçlarını bizim eczaneden temin etmesine rağmen ben bile gizlendiği yeri bilmiyordum. Olacak şey değil yani açıklamayı yapan arkadaşın yaşı
ilerlemiş. Kusuruna bakmıyorum."
Oya Baydar: "Bu konuda bir şey söylemek istemiyorum. İlla bir görüş belirtmem gerekiyorsa, medyanın bu haline üzülüyorum diyebilirim. Olur olmaz her ortaya atılan manşete taşınıyor, gündemi boş şeylerle meşgul etmektir bu."
Müjdat Gezen: "Kurgubilim, ama bilimdışı. Kurgu olduğu kesin de. Bu iddiaları ortaya atanların, Aziz Nesin'in 'Bir Sürgünün Anıları' ve 'Poliste' adlı kitaplarını okumalarını öneririm. Artık Türkiye öyle bir hale geldi ki, herkes her şeyi söyleyebiliyor."
Mihri Belli: "Akranım olan Aziz ile bütün yaşamı boyunca arkadaşlığım olmuştur. MİT ajanı olduğuna inanamam."
Sevim Belli: "Zaman zaman çeşitli değerlerimiz hakkında böyle kampanyalar yürütülür. Solda olup da böyle iftiralara hedef olmayan hemen hemen yoktur."