Nesin Vakfı: Tecavüz değil iftira

Nesin Vakfı Direktörü Ali Nesin, 'vakıfta kalan 14 yaşındaki bir kıza iki eğitmen genç tarafından dört yıl boyunca tecavüz edildiği' iddiasının asılsız olduğunu söyledi.

İSTANBUL - Nesin Vakfı Direktörü Ali Nesin, 'vakıfta kalan 14 yaşındaki bir kıza iki eğitmen genç tarafından dört yıl boyunca tecavüz edildiği' iddiasının asılsız olduğunu söyledi. "Tecavüz yok, sadece dört yıl önce yaşanan bir evcilik oyunu var" diyen Nesin, küçük kıza âşık bir gencin iki arkadaşına iftira attığını ileri sürdü.
İddiaya göre dört yıl önce anne-babası ayrılınca, iki kardeşiyle birlikte Silivri'deki Nesin Vakfı'na bırakılan Z.K, dört yıl boyunca aynı vakıfta kalan ve gönüllü eğitmenlik yapan 16 yaşındaki F.I. ile 20 yaşındaki E.A. adlı gençlerin tecavüzüne uğradı. Vakıftan başka bir genç, anne G.K.'ya durumu iletince anne 14., 11 ve yedi yaşındaki çocuklarıyla birlikte Çatalca Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Önceki gün savcılıkta ifade veren Z.K. durumu vakıf müdürlüğüne bu durumu şikâyet ettiyse de sonuç alamadığını söyledi.
Üç kız kardeş önceki gün savcıya ifade verdi. Bugün de Z.K. ve tecavüze uğradığı iddia edilen bir kız daha sağlık kontrolü için Adli Tıp Kurumu'na götürüldü. Suçlanan F.I. ve E.A.'ysa ifadelerinde "Olayın komplo" dedi.
Vakfın direktörü Ali Nesin de dün yaptığı yazılı açıklamada, tecavüz iddiasının asılsız olduğunu savundu: "Dört-beş yıl önce, çocukluk döneminde saklı gizli oynanmış evcilik oyunu var. Bu, çocukların geçmişte yaşadıklarının etkisiyle aşırıya kaçtı. Bunun farkına varıldı, önlem alındı. Eğer taciz sözkonusuysa ergenliğe henüz erişmemiş bir çocuk ne kadar taciz edebilirse o kadar taciz söz konusu."
Vakıfta kalan 19 yaşındaki gençlerden birinin 14 yaşındaki Z.K.'ya âşık olduğunu söyleyen Nesin, 'özel hayatlara girmemek için ayrıntılarını açıklamak istemediği bir nedenden ötürü' bu gencin diğer arkadaşına iftira attığını söyledi. Nesin'e göre, Z.K.'ya iki eğitimcinin tecavüz ettiği iddiası da bu genç tarafından anneye iletildi. Nesin, ihbarcı gencin ortadan kaybolduğunu da vurguladı.
Nesin olayın TGRT tarafından planlandığını, çocukları yurda bıraktıktan sonra TV dizilerinde oynamaya başlayan anne G.K.'nın da vakfın adıyla ünlenmek istediğini savundu. İki zanlı dün Çatalca Adliyesi'ne çıkarıldı, anne G.K.'nın avukatı Hanifi Altaş'a ulaşılamadı.