Nesli tükenen pers leoparları Bursa'ya çoğalmaya geldi

Nesli tükenen pers leoparları Bursa'ya çoğalmaya geldi
Nesli tükenen pers leoparları Bursa'ya çoğalmaya geldi

Türkiye?de sadece Bursa Hayvanat Bahçesi?nde bulunan pers leoparlarının ortalama ömrü 12-17 yıl. Fotoğraflar: aa

Uluslararası koruma altındaki üç pers leoparı, Portekiz'den Türkiye'ye gönderildi. Yakında üç pers leoparının dişileri de gelecek

BURSA - Avrupa Nesli Tükenen Hayvanlar Programı (EEP) kapsamında uluslararası koruma altında tutulan üç pers leoparı, Portekiz’in Lizbon Hayvanat Bahçesi’nden Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’ne gönderildi. Önümüzdeki günlerde dişi leoparların da Bursa’ya getirilmesi ve nesli tükenmekte olan pers leoparlarının Bursa’dan yeniden çoğalmaya başlayaması bekleniyor.
Bursa Hayvanat Bahçesi Veteriner Hekimi Dr. Hatice Karakuzulu, Avrupa Hayvanat Bahçesi ve Akvaryumlar Birliği (EAZA) ile ortak çalışmaları kapsamında üç adet erkek pers leoparını hayvanat bahçesine kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını, dişilerinin de önümüzdeki günlerde  getirileceğini söyledi. Karakuzulu, böylelikle soyu tükenmekte olan bu hayvanların yeniden üreyip ve neslini devamına  katkı sağlayacaklarını belirtti.
Ortalama ömrü 12 ile 17 yıl arasında olan pers leoparı, nesli tükenen hayvanlar arasında. Memeli hayvanlar, kuş, kertenkele ve evcil hayvanlarla beslenen pers leoparı, hız almadan altı metre uzağa atlayabiliyor. Ayrıca çok iyi tırmanıcı; üç metre yüksekliğe kadar da zıplayabiliyor.
Şu anda Türkiye’de sadece Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde bulunan pers leoparları, ücretsiz olarak Bursa’ya gönderildi. (aa, dha)