Neslihan'a NASA terapisi

Şofbenden zehirlenerek bitkisel hayata giren kızını doktorların "Yaşamaz" sözlerine rağmen hayata döndüren Hale Karabacakoğlu, şimdi de NASA tedavisi uyguluyor.

BURSA - Şofbenden zehirlenerek bitkisel hayata giren kızını doktorların "Yaşamaz" sözlerine rağmen hayata döndüren Hale Karabacakoğlu, şimdi de NASA tedavisi uyguluyor. Doktor anne, hasar sonucu beyin fonksiyonları 3-20 yaş arasında gidip gelen kızına, NASA'da astronotların dikkatini ve beyin performansını artırmak için yapılan özel terapi yöntemini uygulatıyor.
Anadolu Üniversitesi Seramik Mühendisliği öğrencisi Neslihan Köse, 2001'de yılbaşı tatili için geldiği Bursa'daki evinde banyo yaparken, şofbenden sızan karbonmonoksit gazından zehirlendi. Duran kalbi, doktor annesi ve babasının müdahalesiyle çalıştırılan 25 yaşındaki Neslihan için doktorlar "Yaşamaz" dedi. Ancak anne Hale Karabacakoğlu, bitkisel hayata giren kızını özenli bir tedavi ve bir bebek gibi her şeyi yeni baştan öğreterek yaşama bağladı. İki yıllık tedavinin ardından konuşup yürüyebilen Neslihan için sıra, beyin fonksiyonlarının düzelmesinde. Anne bunun için, beynin elektrotlar yardımıyla uyarıldığı NASA yöntemine başvurmuş: "Nöroterapi, beyin hücrelerinin elektrik akımını normalleştiriyor. Bu terapi epilepsi, öğrenme zorluğu, hiperaktivite gibi rahatsızlıklarda kullanılabiliyor. Kızım sara nöbeti geçiriyordu. Bu sayede ataklar bitti. Nöroterapi, henüz Türkiye'de çok bilinmiyor. NASA'da, pilotlar ve astronotların dikkatlerini artırıp, beyin performanslarının yükseltilmesi için uygulanıyor."