Neslimiz garanti altında

Avrupa Konseyi'nce hazırlanan 'Avrupa Nüfus Raporu 2003'e göre Türkiye, 46 Avrupa ülkesi arasında 'neslinin devamlılığı garanti altında olan tek ülke'.

STRASBOURG - Avrupa Konseyi'nce hazırlanan 'Avrupa Nüfus Raporu 2003'e göre Türkiye, 46 Avrupa ülkesi arasında 'neslinin devamlılığı garanti altında olan tek ülke'. Türkiye, yüzde 2.52'lik doğum oranıyla 46 ülke arasında lider. Bir ülkenin 'neslinin devamlılığını garanti altına alabilmesi için' doğum oranının en az yüzde 2.1 olması gerek.
Kalabalık ve genç
Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında en kalabalık üçüncü ülke. Sıralamada ilk üç, 144 milyonluk Rusya, 82 milyonluk Almanya ve 70 milyonluk Türkiye. Türkiye, 46 Avrupa ülkesi arasında nüfusunun gençliğiyle de dikkat çekiyor.
Türkiye'de 0-14 yaş arası nüfus oranı yüzde 29.6 oranında bir paya sahip. Yani sokaktaki her 10 kişiden üçü 0-14 yaş arasında. Türkiye bu oranla da AB ülkelerinin açık ara önünde yer alıyor.
En yaşlı İtalya
Raporda dikkat çeken bir unsur da Avrupa'da yüzde 20'lerde seyreden 65 yaş ve üstü nüfusun Türkiye'de yüzde 5.5'te kalması. Avrupa'nın en yaşlı ülkeleri İtalya (yüzde 18.2), Almanya (yüzde 17.5) ve Yunanistan (yüzde 17.3).
Madalyonun öbür yüzü
Türkiye'nin nüfusa ilişkin sıkıntı yaşadığı alanları ise, ortalama yaşam beklentileriyle çocuk ölümleri oluşturuyor.
İspanya, İtalya ve Fransa gibi ülkelerde kadınların ortalama yaşam beklentisi 83 yılken, bu oran Türkiye'de 70.6'da kalıyor. Yaşam beklentisi en az olan ülkeler Türkiye'den sonra 71.9 yılla Rusya Federasyonu ve Moldavya.

  • AB'de erkeklerin yaşam beklentisinin en yüksek olduğu ülke İzlanda: 78 yıl. İkinci, üçüncü ve dördüncü sıralarda ise San Marino, İsviçre ve İsveç yer alıyor. Türk erkekleriyse 66 yılda kalıyor.
  • Türkiye binde 39.4 olan çocuk ölümleriyle de 46 ülke arasında 'ilk sırada'. Batı Avrupa'da her bin çocuktan 5'i hayatını kaybediyor. Ancak Romanya, Moldavya, Rus Federasyonu, Ukrayna, Belarus ve Kafkasya'da bu oran binde 10-binde 20 arasında.
  • Avrupa Konseyi'ne üye ülkeler arasında Türkiye, doğum oranının ölüm oranının üzerinde olduğu tek ülke. Rapora göre üye ülkelerde evlilikler de azalıyor. İzlanda, Norveç ve İsveç'te doğan çocukların yüzde 50'si evlilik dışı.
    Avrupa nüfusu eriyor
    Rapor Avrupa'nın nasıl eridiğini de gösterdi. 2003 verilerine göre Avrupa'da toplam 814 milyon insan yaşıyor; bu dünya nüfusunun yüzde 12'si. Oysa 50 yıl önce Avrupa dünya nüfusunun yüzde 22'sini oluşturuyordu. 2050'ye dek Avrupalı oranının yüzde 6.5'e inmesi bekleniyor.