'Neşter-2' davasında ceza yağdı

'Neşter-2' davası sanıığı avukatlar Cenk Güryel, Özgün Öztunç ve Galip Altuntaş'la işadamı Haldun Erdavran, 'bazı davaların sonucunu etkilemek için yargı mensupları üzerinde baskı kurmak ve...

ANKARA - 'Neşter-2' davası sanıığı avukatlar Cenk Güryel, Özgün Öztunç ve Galip Altuntaş'la işadamı Haldun Erdavran, 'bazı davaların sonucunu etkilemek için yargı mensupları üzerinde baskı kurmak ve bu yolla haksız çıkar sağlamak' suçundan iki yıl bir ayla 12 yıl bir ay arasında değişen çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı.
SSK'ya tıbbi malzeme alımında yolsuzluk iddialarını içeren 'Neşter-1' davası sanıklarının tahliyesini sağlamak ve bazı ticari davaların seyrini etkilemeye çalışmakla suçlanan gruba yönelik operasyonun ardından 'Nester-2' adı verilen dava açılmıştı. Dinlenen kimi yargıçlar baskı iddialarını doğrularken, Yargıtay'da da dönemin HSYK Başkanvekili Ergül Güryel dahil bazı üyelere yönelik soruşturma gündeme gelmiş, ancak Birinci Başkanlar Kurulu, mevzuatı gerekçe gösterip, dolaylı ve 'yasadışı telefon dinleme' kararına dayanılarak soruşturma açılamayacağına hükmetmişti. Ancak Güryel bir süre sonra emekliye ayrılmıştı.
Güryel'in avukat oğlu Cenk Güryel'in de aralarında olduğu üç avukatla bir işadamı hakkında açılan 'Neşter-2' davasıysa dün karara bağlandı. Ankara 21. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada son savunmalarını yapan sanıklar suçlamaları reddederek beraatlarını istedi. Mahkeme sanıklara şu suçlardan ceza verdi:
Erdavran, Güryel, Öztunç ve Altuntaş: 'Neşter-1' davası sanıklarından Mehmet Nazif Edin'in serbest kalmasını sağlamak için nüfuz kullanmaktan iki yıl birer ay hapis.
Erdavran ve Güryel: Ankara Ticaret Mahkemesi'ndeki Telekom-Turkcell davasında nüfuz kullanmaktan iki yıl altışar ay hapis.
Güryel: Samsun'a mobil santral kurulmasıyla ilgili işlemlere yönelik İdare Mahkemesi'nde görülen davada nüfuz kullanma girişiminde bulunmaktan iki yıl altı ay hapis, Öztunç, Erdavran ve Güryel: 'Hayat Bilgisi' 'Passaparola' ve 'Pazar Yıldızı' adlı televizyon programlarıyla ilgili davalarda lehe karar için nüfuz kullanmaktan her bir dava için iki yıl altışar ay hapis olmak üzere beşer yıl hapis.