'Neşter-2 Operasyonu' suçsuz kaldı!

Yargıda rüşvet iddialarını kapsayan 'Neşter-2 Operasyonu'nda, tutuklanması istenen sekiz zanlı, 'suçun unsurları oluşmadığı' gerekçesiyle serbest bırakıldı.

ANKARA - Yargıda rüşvet iddialarını kapsayan 'Neşter-2 Operasyonu'nda, tutuklanması istenen sekiz zanlı, 'suçun unsurları oluşmadığı' gerekçesiyle serbest bırakıldı. Gözaltına alınan ve önceki gün DGM'ye sevk
edilen zanlıların sorgusu, gece yarısına kadar sürdü.
DGM Savcısı Ömer Süha Aldan, Garanti Bankası yöneticisi Ali Canverdi, Selim ve Esat Edin ile sekreter Sakine Asılı'yı serbest bıraktı. Aldan, Turkcell Yönetim Kurulu üyesi Ersin Pamuksüzer, Show TV Genel Müdürü Saner Ayar, Turkcell'in avukatı Orhan Gemicioğlu, Yargıtay 3. Ceza Dairesi üyesi Ergül Güryel'in oğlu avukat Cenk Güryel, avukat Özgün Öztunç, avukat Galip Altıntaş, işadamı Haldun Erdavran ile Erdavra'nın şirket koordinatörü
İffet Gökbakan'ı tutuklanmaları istemiyle 1 No'lu DGM Yedek Hâkimliği'ne sevk etti.
Suç unsurları oluşmamış
Sekiz zanlının ifadesini alan yedek hâkim Rüstem Çiloğlu, Ersin Pamuksüzer,
Saner Ayar, Özgün Öztunç, Orhan Gemicioğlu ve İffet Gökbakan'ın, üzerlerine
atılı 'çıkar amaçlı suç örgütüne yardım etme ve örgüt adına faaliyette bulunma' suçunun unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle tutuklanmalarına yer olmadığına karar verdi.
Yedek hâkim, 'çete kurarak yargı üyelerine rüşvet vermekle' suçlanan Cenk Güryel, Galip Altıntaş, Haldun Erdavran için de benzer bir karar aldı. Hâkim Çiloğlu, Güryel, Altıntaş ve Erdavran'ı da 'üzerine atılı suçun unsurları oluşmadığı' gerekçesiyle serbest bıraktı.
Dosyada, üçü İstanbul, dördü Ankara'da görev yapan yedi hâkimin isminin geçtiği öğrenildi. Suçlamaları reddeden zanlılar, DGM'deki ifadelerinde hâkimleri tanımadıklarını ve rüşvet vermediklerini söyledi.
Oğul Güryel'den babası hakkında itiraf
Turkcell avukatı Cenk Güryel, babası Yargıtay üyesi Ergül Güryel'in Turkcell'in 35.9 trilyonluk davasına bakan Ankara 7. Asliye Ticaret Mahkemesi'nden randevu ayarladığını söyledi. Güryel, "Babamdan, Ankara 7. Asliye Ticaret Mahkemesi'ndeki dava için randevu almasını istedim. Babam randevuyu aldı. Turkcell yöneticileri de gidip hâkimlerle görüştü ve bir dosya verdiler" dedi.
Bu arada, 8 Ağustos 2003'te Haldun Erdavran'ın banka hesabından 150 milyar lira çekildiği, aynı tarihte Cenk Güryel'in hesabına da 150 milyar lira yatırıldığı belirlendi. Güryel, "Para kendi birikimim. Evde kasadaydı. Taşınırken bankaya yatırdım" dedi.