Neşter-2 savcısına yeni görev yok

DGM'leri kaldıran yasanın ardından, DGM'lerin kadroları da dağıtıldı.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - DGM'leri kaldıran yasanın ardından, DGM'lerin kadroları da dağıtıldı. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), DGM'lerin yerine kurulacak ağır ceza mahkemelerinde kimlerin görev yapacaklarını tek tek belirledi. HSYK, eski HSYK Başkanvekili'nin de adının karıştığı Neşter-2 soruşturmasını yürüten Ankara DGM Savcısı Ömer Süha Aldan'ı yeni mahkemelerde görevlendirmeyerek düz savcı yaptı.
HSYK'nın dün aldığı, çoğu DGM'deki 195 savcı ve yargıcı kapsayan ve TCK 312 hariç, kapsamdaki suçları soruşturmakla görevli olacak yeni mahkeme heyetlerini belirleyen kararıyla, DGM'deki kadroların bir bölümü DGM'lerin yerini alacak ACM'de eşdeğer göreve atanırken, kimilerine aynı görev verilmedi.
Kurulun en dikkat çeken kararı, davaları etkilemeye yönelik çete-rüşvet iddialarını soruşturup 19 sanığa dava açarken, eski HSYK Başkanvekili'nin de aralarında olduğu bazı Yargıtay üyeleriyle ilgili dosyayı Yargıtay'a ileten Ankara DGM Savcısı Ömer Süha Aldan oldu. HSYK, Aldan'a DGM'nin yerini alacak mahkemelerde savcı olarak görev vermeyip, kendisini yine Ankara Adliyesi'ne düz savcı olarak görevlendirdi. Yargıtay'ın, kendi üyeleriyle ilgili izinsiz, dolayısıyla yasadışı dinleme yaptırmakla suçladığı Aldan'a yeni mahkemelerde görev verilmemesi, 'cezalandırma' olarak nitelendirildi.
DEP kararında ısrarcı başkan kaldı
HSYK, kısa süre önce tahliye olan eski DEP milletvekilleriyle ilgili ilk ceza kararı AİHM'den dönen, ancak yeniden yargılamada da 15 yıllık cezaları onaylayan Ankara 1 No'lu DGM Başkanı M. Orhan Karadeniz'i, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başkan olarak görevlendirdi. Ankara 2 No'lu DGM Başkanı ile savcılardan Hakan Kızılaslan ve Vurgun operasyonunu soruşturan savcı Cengiz Köksal'a ise yeni mahkemelerde görev verilmedi.
İstanbul DGM Başsavcısı Abdülkadir İlhan ise konumunu korudu ve İstanbul Başsavcıvekili yapıldı.