'Neşter-2'de iki yargıca ceza kararı

Mahkemelerdeki önemli davalarda lehte karar çıkarmaya yönelik girişimlerde bulunan gruba yönelik yürütülen 'Neşter-2' soruşturmasında iki Yargıtay üyesine de disiplin cezası çıktı.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Mahkemelerdeki önemli davalarda lehte karar çıkarmaya yönelik girişimlerde bulunan gruba yönelik yürütülen 'Neşter-2' soruşturmasında iki Yargıtay üyesine de disiplin cezası çıktı. Dün toplanan Yargıtay Yüksek Disiplin Kurulu, eski Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili de olan Yargıtay üyesi Ergül Güryel'i mevzuattaki en ağır disiplin cezası olan 'görevden çekilmeye davet' ederken, eski HSYK üyesi Hüseyin Demirörs'e ise 'uyarma' cezası verdi.
15 gün içinde itiraz edilebilir
Güryel ve Demirörs, haklarındaki karara 15 gün içinde itiraz edebilecek. Güryel, hakkındaki karara itiraz edeceğini açıkladı. Güryel, yapacağı itiraz Yargıtay Başkanlar Kurulu'nda reddedilir ve cezası kesinleşirse görevini sürdüremeyecek. Karar tebliğinden itibaren bir ay içinde üyelikten ayrılmaz ise istifa etmiş sayılacak.
'Bazı kanıtlar var'
Eski Ankara DGM Savcısı Ömer Süha Aldan, 'Neşter-2' soruşturmasında telefon görüşmelerine takılan sekiz yargıtay üyesinin ismini de gereği yapılmak üzere Yargıtay'a göndermiş, söz konusu iddiaları araştırmak için Yargıtay 10. Ceza Dairesi Başkanı Şener Güngör muhakkik olarak görevlendirilmişti. DGM savcılığı aralarında ünlü işadamları ve avukatların da bulunduğu 19 sanık hakkında yargıyı etkilemeye yönelik çete kurmak suçu dahil 30 yıla kadar değişen hapis istemiyle dava açmıştı. Güngör, raporunda tartışılan suçlarla ilgili bazı kanıtlar bulunduğu görüşüyle kimi üyelere dava açılabileceğini belirtmişti.
Dinlemeye takıldılar
Ancak, Yargıtay 1. Başkanlık Kurulu'ndan çok tartışmalı bir karar çıkmıştı. Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya'nın da aralarında bulunduğu dokuz üyeli kurul, öncelikle, Yargıtay üyeleri hakkında mahkeme kararına dayalı telefon dinleme izni olmadığına dikkat çekmiş, dolaylı dinleme yoluyla elde edilen bilgilerin de soruşturmada kanıt olamayacağına karar vermişti. Kurul, bu yüzden 'Neşter-2'de adı geçen hiçbir Yargıtay üyesi hakkında ceza davası açılmasına izin vermemiştı. Ancak kurul, buna rağmen üyelerden Güryel ve Demirörs hakkında disipline sevk kararı vermişti.