Neşter davasında 41 sanığa hapis

Hipokrat yeminine 'asla yolsuzluk yapmayacağım' ifadesini de koymanın zamanı geldi mi? Aralarında bir profesör ve çok sayıda doktorun da bulunduğu 41 sanık 'örgütlü yolsuzluk'tan mahkûm oldu.

ANKARA - Hipokrat yeminine 'asla yolsuzluk yapmayacağım' ifadesini de koymanın zamanı geldi mi? Aralarında bir profesör ve çok sayıda doktorun da bulunduğu 41 sanık 'örgütlü yolsuzluk'tan mahkûm oldu.
SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'na tıbbi cihaz alımında yolsuzluk yapılarak haksız kazanç elde edilmesiyle ilgili olarak 2003 yılının Ocak ayında açılan Neşter-1 Davası'nda son duruşma dün Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Bir dönem Türkiye'yi sarsan skandalla ilgili son sözünü söyleyen savcı Salim Demirci, sanıkların mütalası doğrultusunda cezalandırılmasını istedi.
Mahkeme, sanıklara atılı tıbbi cihaz alımında kamu zararına yol açma suçlamasını sabit gördü. Sanıkların işledikleri suçları görevi kötüye kullanmak, dolandırıcılık ve ekonomik çıkar sağlamak için 'örgüt kurma-örgüte üye olma, mal satmaktan kaçınma' kapsamında gören mahkeme sanıklardan 41'ini cezalandırdı. Tüm cezalarda indirim maddeleri uygulanınca sanıklar beş ay ile üç yıl iki ay 10 gün arasında hapis cezalarına mahkûm edildi.
Denktaş'ın doktoru da var
Davada yargılanan eski KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın doktoru Prof. Derviş Oral iki ayrı suçtan toplam 15 ay hapis cezası aldı. Bu cezanın beş aylık kısmı paraya çevrilerek, diğer kısmıysa paraya çevrilmeden ertelendi. Kemer Country ve Onmed firmasının sahibi M. Nazif Edin üç yıl iki ay 10 gün, Sesa firması sahibi İbrahim Erdoğan'sa iki yıl dört ay 10 gün hapse mahkûm edildi. Cezaların önemli bir bölümü paraya çevrilirken, bir kısım cezalar da ayrıca ertelendi. Mahkûm olanların arasında çok sayıda doktor da var. Mahkeme 22 sanık hakkındaysa beraat kararı verdi.
Ve Okuyan hakkındaki suç duyurusu... Mahkeme'nin suç duyurusu gerekçesi 'SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'na tıbbi cihaz alımıyla ilgili fiyatlarda güncelleme konusunda yapmaları gerekenleri yapmayarak kamunun zararına uğramasından sorumlu olmak.' Yaşar Okuyan ve SSK üst düzey yöneticileri hakkındaki bu suç duyurusu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca incelenecek. Eğer başsavcılık, araştırma sonucu iddiayı yeterli bulursa dava açma yoluna gidebilecek.