Neşter'cilere 'çete'den beraat

SSK yolsuzluğu, Turkcell ve Telekom gibi önemli bazı davaların seyrini etkilemek için girişimlerde bulunmakla suçlanan işadamı ve avukatlar hakkında açılan Neşter-2 davası...

ANKARA - SSK yolsuzluğu, Turkcell ve Telekom gibi önemli bazı davaların seyrini etkilemek için girişimlerde bulunmakla suçlanan işadamı ve avukatlar hakkında açılan Neşter-2 davası, 'Çete yoktur' kararıyla sonuçlandı. Mahkeme, sanıklar hakkında 'çıkar amaçlı suç örgütü kurmak-üye olmak' suçlarından beraat kararı verirken davayı ağır cezadan asliye ceza mahkemesine gönderdi.
Sanıkları arasında işadamı Haldun Erdavran ile eski Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanvekili Ergül Güryel'in oğlu avukat Cenk Güryel'in de bulunduğu 19 sanık hakkında altı ay ile 30 yıl arasında hapis istemiyle açılan davanın dün yapılan karar duruşmasında sanıklar ve avukatları beraat istedi. Mahkeme heyeti de, tüm sanıklar hakkında, 'çıkar amaçlı suç örgütü kurma, örgüte üye olma ve yardım etme' suçlarından, 'suçun yasal unsurlarının oluşmadığı' gerekçesiyle beraat kararı verdi.
'Nüfuz kullanma' iddiasına görevsizlik
Sanıklar Haldun Erdavran, Cenk Güryel, Galip Altuntaş ve avukat Özgün Öztunç'a yöneltilen, 'hâkimler üzerinde nüfuz kullanma' ve 'devlet memurlarına intisap iddiasıyla menfaat temin etme' suçlarıyla ilgili olarak görevsizlik kararı veren mahkeme heyeti, bu suçlara bakma görevinin kendilerine ait olmadığı gerekçesiyle dosyayı da Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.


    http://www.radikal.com.tr/7456867456860

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.