Neşter'de tutuklu kalmadı

'Neşter Operasyonu-2' soruşturması kapsamında gözaltına alınan 12 kişiden sekizi daha serbest bırakıldı.

'Neşter Operasyonu-2' soruşturması kapsamında sekiz kişi serbest bırakıldı. Soruşturmayı yürüten Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Ömer Suha Aldan'ın tutuklama istemiyle sevk ettiği Turkcell Yönetim Kurulu üyesi Ersin Pamuksüzer, Show TV Genel Müdürü Saner Ayar, Turkcell'in de avukatlığını yapan Orhan Gemicioğlu, Eski Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanvekili, halen Yargıtay 3. Ceza Daire üyesi Ergül Güryel'in oğlu avukat Cenk Güryel, Avukat Özgün Öztunç, Avukat Galip Altıntaş, 'çıkar amaçlı suç örgütünün elebaşı olduğu' iddia edilen işadamı Haldun Erdavran ile Gemicioğlu'nun sekreteri İffet Gökbakan'ın ifadelerini, 1 No'lu DGM'nin yedek hakimi Rüstem Çiloğlu aldı. Hakim Çiloğlu, Pamuksüzer, Ayar, Öztunç, Gemicioğlu ve Gökbakan'ın üzerlerine atılı 'çıkar amaçlı suç örgütüne yardım etme ve örgüt adına faaliyette bulunma' suçunun unsurlarının bulunmadığı gerekçesiyle tutuklanmalarına yer olmadığına karar verdi.
Çiloğlu, diğer zanlılar Güryel, Altıntaş,
Erdavran'ın da üzerine atılı suçların unsurlarının bulunmadığı ve ceza miktarlarını dikkate alarak serbest bırakılmasını kararlaştırdı. Hakim Çiloğlu'nun bu kararı zanlı yakınları tarafından sevinçle karşılandı.
Soruşturmayı yürüten DGM Cumhuriyet Savcısı Aldan, işadamları Selim Edin ve Esat Edin ile Erdavran'ın muhasebecisini ifadelerini aldıktan sonra serbest bırakmıştı.