Nevruz alanında 1 milyon kişi için simit ve köfte

Nevruz alanında 1 milyon kişi için simit ve köfte
Nevruz alanında 1 milyon kişi için simit ve köfte
Otelleri dolan ve restoranlarında yer bulunmayan Diyarbakır'da Nevruz alanına akın etmesi beklenen yüzbinlerce kişi için seyyar satıcılar seferber oldu.

DİYARBAKIR - Diyarbakır, bugün nevruz kutlaması nedeniyle tarihi bir gün yaşıyor. BDP 'nin düzenlediği ve Abdullah Öcalan'ın yol haritasının açıklanacağı nevruz kutlamasına Diyarbakır'ın yanı sıra Güneydoğu illerinden gelen binlerce kişi sabahın erken saatlerinden itibaren alanı doldurmaya başladı.

Bağlar semtindeki nevruz alanı günler önceden bugünkü kutlama için hazırlandı. Sarı yeşil kırmızı renklerle süslenen alana sabahın ilk ışıklarıyla binlerce kişi gelmeye başladı. Kürtçe şarkı ve türkülerin çalındığı alan saatler ilerledikçe dolmaya başladı. Alanda tam bir şenlik havası eserken, il dışından gelen konutlarla BDP yöneticilerinin alana gelmesi beklendi.

OTELLERDE YER KALMADI
Çözüm sürecinin önemli bir halkası olarak görülen bugünkü nevruz kutlaması için Diyarbakır'a yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda kişi geldi. Günler öncesinden yer ayırtılması nedeniyle kentteki tüm otel ve misafirhanelerler günler öncesinden doldu. Yer bulamayanlar misafirhaneler ve evlerde konuk edildi. Diyarbakır'a çevre il ve ilçelerden binlerce kişinin akın etmesi nedeniyle saat 02.00'ye kadar restoranlar dolup-boşaldı.

Kentteki lokantacılar başta olmak üzere, gıda maddesi satan marketler ve işyerleri müşteri akınına uğradı. Seyyar satıcılar bir yılda yaptıkları işi, nevruz nedeniyle bir iki günde yaptı.

Diyarbakır caddelerinde iki gündür büyük kalabalıklar oluşurken, kentte tam bir bayram havası esmeye başladı. Bu sabah erken saatlerde başlayan kutlamalara gelenler gelenler BDP'nin görevlendirdiği 5 bin kişi tarafından yönlendirildi. Üzerlerinde yöresel bayramlık kıyafetleri giyen binlerce erkek ve kadın belediyenin tahsis ettiği otobüslerle ücretsiz olarak taşındı.

Nevruz Alanı'ndaki kutlama için satış patlaması bekleyen ekmek ve simit fırınları gece hiç kapanmadan simit pişirdi. Nevruz kutlamasına katılan binlerce kişinin arasına girerek satış yapmak isteyen seyyar simit satıcılarının sık sık alan dışına çıkması için uyarı anonsları yapıldı. Ancak aşırı kalabalık olan meydanda seyyar satıcılar anonsları dikkate almadı.

Meydanın en uç noktasına kadar yapılan anons ve konuşmaların en iyi biçimde duyulabilmesini sağlayacak ses düzeni oluşturuldu.

Nevruz kutlamalarına katılanların güvenliklerini sağlamak amacıyla resmi yerine sivil polisler görevlendirilirken, miting alanında BDP ve PKK 'nın yanı sıra KCK'nın bayrak ve flamaları, Abdullah Öcalan'ın fotoğraflarının yer aldığı bez ve pankartlar yer aldı. Nevruz alanında hiçbir Türk bayrağı olmadığı görüldü. (dha)


  http://www.radikal.com.tr/1126088112608810

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Clear - user1091290

  ben yapılanın doğruluğunu yada yanlışlığını savunmadım fardındaysan sadece bu olumlu havayı tam tersine çevrilmemesini istedim ki bu bayrak mevzusu sizin de çok iyi bildiği gibi detayları araştırılarak bulunan tek eksiklik ben hala bunun o kadar önemli bir konu olmadığını düşünüyorum oryantalist bir düşünce olarak görebilirsiniz ama düşüncem bu yönde.

  onlytaha. - Clear

  Anlamamakta israr ediyorsun.O zaman dinleyip anlayabileceğin bir kişiyi örnek göstereyim.Diyarbakır Büyükşehir Belediye başkanına yani Sn.baydemir'e kulak ver.Ne diyor,"Misak-ı milli'den,Çanakkale Savaşından,Türk-Kürt birlikteliğinden bahsedilen bir mesajın okunduğu yerde,Türk bayrağının bulunmayışı bir eksiklik,bir hatadır." diyor.Kulaklarım yanlış mı duyuyor?

  clear - user1091290

  evet tespinizde haklı olabilirsiniz belki ama ben bu olumlu durumda bunu çok gereksiz bir konu olarak görüyorum. Ki oradakileri ve Kürt halkını temsil eden bayraklar o diğerleri de.

  onlytaha! - Clear

  Sadece sarı-yeşil-kırmızı flamalardan ibaret olsaydı o süslemeler,dediğin gibi çok da üstünde durmağa gerek yoktu.Ancak,amblemiyle ful kırmızı rengiyle bir terör örgütünün bayrağının,o flamaların içinde yer almasına göz yumuluyorsa eğer,ve de demokratik siyasi bir kuruluş olan BDP'nin günlerdir "Tek Bayrak" söylemi hatırlanırsa eğer,Türkiye Cunhuriyeti'nin bayrağı neden yok sorusu ister istemez akla gelir.Ayrımcılık iç güdüsü,bunu akla getirmekte değil,bunu düşünemeyip gereğini yapmamakta aranır.

  Savcıları Kürt'leri öldürenler içinde göreve çağırın - fkont

  Savcıları göreve çağıranlar arkadaşlar, Kendi öz yurdunda sadece KÜRT olduğu için işine, pazara, çarşıya... giderken ensesinden vurularak öldürülen on binlerce masum KÜRT içinde savcıları bir kez olsun göreve çağırın da niyetiniz iyimi kötümü belli olsun

  ..... - jooma

  bir şeyleri ırksal,ulusal simge haline getiren, getirmeye çalışan önce kürtler değildi. ayrıca kime ne başkasının dayattığı şeylere mi itibar edilecek kim ne isterse o

  Türk bayrağı - vesmolla

  Newroz alanında Türk bayrağının olmayacağını siz de biliyorsunuz. çocuklaşmayın