Nevruz bayramı, bayram kalsın!

Türkiye bugün Nevruz'u kutluyor. Doğu ve Güneydoğu'yla büyük kentlerdeki 'olay beklentisi'ne karşı Cumhurbaşkanı Sezer ve Meclis Başkanı Arınç dahil, yetkililer sağduyu çağrısı yaptı. Başbakan Erdoğan: "Bugünün esas mesajı barış, sevgi, kardeşliktir. Yakılan ateş ruhlardaki şiddetin sembolü değil, sevginin dostluğun, kardeşliğin kandilini temsil etmeli. Bu sevinç gününde herkes basiretli olsun." İçişleri Bakanlığı, yasadışı bayrak ve flamalara izin verilmeyeceğini açıkladı.
 • Erdoğan: Bu ateş kardeşliğin sembolü
 • ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve TBMM Başkanı Bülent Arınç, bugün kutlanacak Nevruz Bayramı için sağduyu çağrısında bulundu. Genelkurmay Başkanlığı tüm vatandaşların Nevruz'unu, internet sitesinden, çiçek tutan küçük bir kız fotoğrafıyla kutladı.
  Cumhurbaşkanı Sezer Nevruz mesajında, dünyadaki birçok topluluğun, baharın gelişini farklı geleneksel törenlerle kutladığını hatırlattı, Türk dünyasının da Nevruz kutlamalarında dostluk, kardeşlik, barış ve sevgi gibi insanı mutlu kılan ve kuşaktan kuşağa aktarılan değerleriyle baharı karşıladığını belirtti. Nevruz'un Anadolu, Orta Asya, Kafkaslar ve Ortadoğu'da yüzyıllardır coşkuyla kutlandığını belirten Sezer şöyle devam etti:
  "Baharın müjdecisi Nevruzun kültürümüzde her zaman barış ve sevgiyle özdeşleştiği unutulmamalıdır. Yurttaşlarımızın, birlik ve bütünlüğümüzün korunmasının geleceğimiz yönünden taşıdığı önemin bilinciyle Nevruz'un anlamına uygun olarak kutlanması için gerekli duyarlılığı göstermeleri içten beklentimizdir. Herkesi, yönlendirmelerden, kışkırtmalardan etkilenmeden, akıl ve sağduyuyla davranmaya, toplumsal barışın sürdürülmesine katkıda bulunmaya, ayrılık yaratmak isteyen kötü niyetlilere izin vermemeye çağırıyorum."
  Çatışma değil kaynaşma
  TBMM Başkanı Arınç da mesajında dayanışma vurgusu yaptı: "Önemli kültürel geleneklerimizden olan Nevruz, köklü bir millet olma gücümüzü gösterir. Nevruz, toplumumuzun ayrışmasına ve çatışmasına değil, kaynaşmasına katkıda bulunmalıdır. Tabiatın yeniden uyanışını temsil eden Nevruz'un, bayram coşkusuyla, kardeşçe kutlanmasını diliyorum."
  Genelkurmay Başkanlığı da internet sitesinde yayımladığı, elinde çiçek tutan küçük bir kız çocuğunun fotoğrafıyla tüm vatandaşların Nevruz Bayramı'nı kutladı. Fotoğrafın üzerinde, "Huzur, barış ve sevgi getirmesi dileğiyle... Nevruz Yenigün Bayramınız kutlu olsun. Türk Silahlı Kuvvetleri" mesajı yer aldı.