@ismailsaymaz

Nevruz davetiyesi örgüt propagandasıymış!

Nevruz davetiyesi örgüt propagandasıymış!
Nevruz davetiyesi örgüt propagandasıymış!
Çantasında HDP'nin Nevruz davetiyeleri çıktığı için gözaltına alınıp sınır dışı edilen Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Chris Stephenson hakkında "örgüt propagandası" suçundan soruşturma açıldığı ortaya çıktı. Stephenson'a savcılıkta, davetiyesinin üzerindeki bir barikat ve Nevruz ateşi fotoğrafı ile "öz yönetim" ifadesi nedeniyle sorular yöneltildi.  
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - ‘Bu suça ortak olmayacağız' başlıklı bildiriyi imzalamaları nedeniyle tutuklanan üç akademisyene destek olmak için İstanbul Adliyesi'ne giden Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi, İngiliz akademisyen Chris Stephenson, HDP'nin Nevruz davetiyesini taşıdığı gerekçesiyle bir gece gözaltında tutulmuştu. Bugün öğle saatlerinde serbest bırakılan Stephenson, İstanbul Emniyeti'nde alınan ifadesinde, 1991 yılından beri Türkiye'de yaşadığını ve 1999'dan bu yana Bilgi Üniversitesi'nde çalıştığını anlattı.

Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne, kendisinin de imza attığı bildiri nedeniyle gözaltına alınan üç akademisyene destek olmak için geldiğini belirten Stephenson, kapıdaki arama sırasında çantasından HDP il örgütünün basıp dağıttığı on adet Nevruz davetiyesinin çıktığını söyledi. Stephenson, bu davetiyeleri bir arkadaşından aldığını kaydetti. 

İngiliz akademisyen sınırdışı edildi

İngiliz akademisyen daha sonra "örgüt propagandası" suçundan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildi. Stephenson ifadesinde, "Ele geçen broşürün döküman olduğunu düşünmüyorum. Bu davetiyedir. Bunu çantama koydum. Dağıtmadım, sergilemedim" diye konuştu.

Stephenson serbest ama sınırdışı edilebilir!


Davetiye üzerindeki küçük fotoğraflarda barikatlar bulunduğunun sorulması üzerine Stephenson, "Küçük resimlere daha önce dikkat etmemiştim. Terör örgütü tarafından barikat kurma ve ateş yakma resimlerini bana siz söylediniz. Ayrıca döküman üzerindeki öz yönetimi bir terör örgütünün söylemi olarak değil,  siyasi bir parti tarafından demokratik yollarla elde edilebilecek yönetim şekli olarak düşünüyorum. Benim terör örgütüyle ilgim yoktur" dedi.

SINIRDIŞI EDİLDİ

Hakkında sınırdışı kararı verilen Stephenson, Atatürk Havalimanı'na götürülerek, bu akşam sınırdışı edildi.

Stephenson'a uçağa kadar sivil polislerin eşlik ettiği görüldü.