Nevruz Meydanı mesaja hazır

Nevruz Meydanı mesaja hazır
Nevruz Meydanı mesaja hazır

Fotoğraf: Ezgi BAŞARAN

Diyarbakır'daki Nevruz kutlamasında alanı dolduran yüzbinler, tarihi barış mesajını coşkuyla bekliyor.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

DİYARBAKIR - Hükümetin Kasım 2012'de başlattığı Çözüm sürecinin en kritik tarihi 21 Mart'tı. MİT ile Abdullah Öcalan arasında yürütülen görüşmelerde, Öcalan'ın Nevruz kutlamaları sırasında PKK 'ya ateşkes çağrısı yapması kararlaştırılmıştı.

O gün geldi çattı.

20 Mart'ı 21 Mart'a bağlayan gece yarısından itibaren insanlar Nevruz meydanına akın etmeye başladı. Satt 10 olduğunda 750 bin kişi alan meydan dolmuştu. Buna karşın insanlar akın akın alana gelmeyi sürdürüyor. BDP ve DTK eşbaşkanları ile milletvekilleri ile davetli sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de alana yürüyerek gelmeyi tercih etti.

Platformun ön tarafında PKK ve tarihte kurulmuş tek Kürt devleti olan Mahabat Cumhuriyeti'nin bayrakları ön plana çıkıyor. Bu yıl Nevruz'un teması "Öcalan'a özgürlük" 0olarak belirlendiği için Öcalan posterlerinde de yoğunluk gözleniyor. Geceden birçok ateşin yakıldığı meydanda binlerce insan halay çekiyor.

Valilik, güvenlik önlemlerini çevre illerden gelen takviye ekiplerle desteklemiş ama tertip komitesi ile varılan anlaşma uyarınca güvenlik önlemleri varlığını çok hissettirmeyecek şekilde alınmış.

Nevruz etkinliğine yerli ve yabancı basın mensuplarının da ilgisi yoğun. 150'si yabancı olmak üzere 500 gazeteci tarafından izleniyor.

Kutlamalar BDP ve DTK yöneticileri alana geldikten sonra protokol tribünü önüne kurulmuş sembolik ateşin yakılmasıyla resmen başlayacak ve konuşmalar başlayacak. Öcalan'ın mektubu da öğlen saatlerinde Sırrı Süreyya Önder tarafından Türkçe, Pervin Buldan tarafından Kürtçe okunacak.