Nevruz tüm yurtta kutlanıyor

Nevruz tüm yurtta kutlanıyor
Nevruz tüm yurtta kutlanıyor
Bugün 21 Mart, Nevruz Bayramı. Nevruz nedeniyle yurdun birçok yerinde etkinlikler düzenleniyor. DTP'nin Diyarbakır'daki Nevruz kutlaması Bağlar ilçesinde Nevruz alanında yapılıyor
NEVRUZ KUTLAMALARININ FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ


Nevruz tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bu yılki kutlamaların önemli merkezleri Diyarbakır, Ankara ve İstanbul. Kutlamalarda şu ana kadar herhangi bir olay yaşanmadı. Diyarbakır'daki kutlamalar, Şanlıurfa Yolu üzerinde yeni kurulan Nevruz Parkı'nda yapılıyor.

Adeta DTP mitingine dönen kutlamalara DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ve çok sayıda milletvekilinin yanısıra, DEP'in eski Milletvekili 
Leyla Zana ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir de katıldı. Burada bir konuşma yapan DTP lideri Ahmet Türk, hükümete yönelik eleştirilerde bulundu.


TRT Şeş’in demokratik bir açılım olduğunu belirten Türk, “asıl amacın halkın kafasını karıştırmak” olduğunu savundu.  Mitingde “Adalet, özgürlük ve barış” sloganları öne çıktı. Öte yandan, davet edilen Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani ve yazar Orhan Pamuk kutlamalara katılmadı.  Binlerce kişinin katıldığı kutlamalar, bir bayram havası şeklinde geçiyor.

İSTANBUL'DA KUTLAMALARIN ADRESİ ZEYTİNBURNU 

Nevruz Bayramı, İstanbul'da Zeytinburnu Kazlıçeşme Meydanı'nda kutlanıyor. Kutlamalara yoğun bir katılım var. Halen devam eden kutlamalarda şu ana kadar herhangi bir olay yaşanmadı. 

HAKKARİ'DE NEVRUZ COŞKUSU
Hakkari’nin Yüksekova, Çukurca ve Şemdinli İlçeleri’nde Nevruz coşkuyla kutlandı. Yüksekova’da nevruz için binlerce vatandaş kutlama alanına akın ederken, Çukurca İlçesi’nde çifte nevruz programı yapıldı. Şemdinli İlçesi’nde tarihinin ilk resmi nevruz kutlaması yapıldı.
Hakkari’nin Irak’a sıfır noktada bulunan Çukurca İlçesi’nde Kaymakamlık tarafından organize edilen nevruz programı saat 10.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törene, Kaymakam Abdullah Çiftçi, Çukurca Belediye Başkanı Yaşar Turan, 21'inci Sınır Jandarma Tugay Komutanı Tuğgeneral Zeki Es, bazı vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Tören alanı Türk Bayrakları ile süslenirken, nevruz ateşini Kaymakam Çiftçi ve 21'inci Sınır Jandarma Tugay Komutanı Tuğgeneral Es yaktı. Vatandaşlarla birlikte halay çeken protokol, vatandaşlar ve öğrencilerden büyük alkış aldı. Bu arada nevruz nedeniyle yapılan çekilişte vatandaşlara çeşitli hediyeler dağıtıldı.
DTP tarafından organize edilen nevruz programı ise ilçenin Emir Şaban Mahallesi’nde yapıldı. Programa Hakkari Belediye Başkanı Kazım Kurt ile DTP’li bazı belediye başkan adayları katıldı. Kutlamalarda PKK ve Abdullah Öcalan lehine sloganlar atıldı. Apo posterleri ve sözde Kürt bayraklarının açıldığı kutlamalarda, gençler yakılan ateş etrafında Kürtçe şarkılar eşliğinde doyasıya eğlendi.

ŞEMDİNLİ’DE İLK RESMİ NEVRUZ 

Şemdinli İlçesi’nde de ilk kez resmi bir Nevruz kutlaması yapıldı. Kutlamaya Şemdinli Kaymakamı Hakan Şen, Şemdinli Garnizon Komutanı Jandarma Albay Bedri Dursun, Şemdinli 3'üncü Dağ ve Komando Tabur Komutanı Yarbay Muhammet Doğan, İlçe Jandarma Bölük Komutanı Jandarma Binbaşı Erhan Dikmen, İlçe Emniyet Müdürü Aytekin Uyar kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler vatandaşlar katılırken, DTP’den kimse katılmadı. Yapılan konuşmaların ardından yakılan nevruz ateşinin etrafında protokol ve vatandaşlar birlikte halay çekti. Daha sonra kaymakam ve komutanlar ateşin üzerinden atlayarak halkın nevruzunu kutladı.
Yüksekova İlçesi’nde ise binlerce vatandaş nevruz kutlamasının yapılacağı alana akın etti. Kürtçe şarkılar eşliğinde PKK ve Öcalan lehine sloganlar atıldı. Öcalan posterleri ve sözde Kürt bayraklarının açıldığı kutlamalar devam etti.


ÇANAKKALE’DE KÜRTÇE ŞARKI VE SKEÇLERLE KUTLAMA

Çanakkale'de, bazı siyasi partiler ile sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla yapılan nevruz kutlamaları büyük coşku yaşandı. Kutlamalarda, Nevruz ateşi yakıldı, halaylar çekilip, Kürtçe şarkılar söylendi, skeçler sahnelendi.
DTP, ÖDP, EMEP ve bazı sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılımıyla Esenler Mahallesi'ndeki alanda yapılan Nevruz kutlamalarına yaklaşık 800 kişi katıldı.


ANKARA'DA RESMİ NEVRUZ KUTLAMALARI

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Nevruz’un, doğanın uyandığı gerçek bir bayram olduğunu belirterek, "Geçmiş yıllarda ne yazık ki bu gerçek bayramları, bu doğanın bağrından çıkan bayramları kutlamak için değil, kutlatmamak için bu topraklarda kavgalar yaşandı" dedi. Günay, daha sonra Atatürk Kültür Merkezi (AKM) alanında düzenlenen Nevruz kutlamalarına katıldı. Nevruz pilavının ikram edildiği ve konuklara Nevruz armağanlarının dağıtıldığı kutlamalarda, güvenlik güçlerinin yoğun önlemler aldığı ve AKM çatısında da bazı polislerin görev yaptığı gözlendi.