Nevruz'un ilk ateşi Şanlıurfa'da yakıldı

Nevruz'un ilk ateşi Şanlıurfa'da yakıldı
Nevruz'un ilk ateşi Şanlıurfa'da yakıldı
Şanlıurfa'da, Demokratik Toplum Partisi ve çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen ve Dikili Mahallesi otogar yakınında gerçekleşen kutlamada yılın ilk Nevruz ateşi yakıldı


Kutlamalarda bir konuşma yapan Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, Nevruzun bütün insanlara barış ve demokrasi getirmesi temennisinde bulunurken, “2 hafta önce kardeşim Abdullah Öcalan’la İmralı’da görüştüm. Türkiye’deki yasaların önü açıktır. Hukukun herkes için eşit olmasını istiyoruz. 10 yıldan beridir biz İmralı’ya gidip geliyoruz. Orada bize 30 dakikalık bir süre veriliyor. Bu uygulama diğer mahkumlar için geçerli değildir. Bu uygulama bizim için çok gerçekçi değil, acıdır. Ağabeyim Abdullah Öcalan, sürekli bu coğrafyada barışın yeşermesi için var gücüyle çalışıyor. 10 yıllık süreçte aynı şekilde devam ediyor. Ağabeyimin sesine kulak verilmesini bekliyorum” dedi.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Ankara’daki temaslarında Kürt sorunu ve PKK’ya silah bırakma çağrısına da değinen Mehmet Öcalan, “Talabani buradaki PKK’nın sözcüsü olamaz. Burada bazı PKK’lıların sözü dinlemesi gerekiyor. Bu meseleyi Talabani bitiremez. Belki iyi niyetli olarak söylüyor ama bu 4 parçanın temsilcisi değildir. Belki barışa ufak bir katkısı olabilir ama buranın sahipleri vardır. Bu insanlarla görüşülmesine gerektiğine inanıyorum” diye konuştu.
DTP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, DTP İl Başkanı İbrahim Ayhan, Parti Meclis üyesi Vakkas Dalkılıç’ın yöresel kıyafetler giyerek, zafer işareti ve sloganlar eşliğinde kutlamalara katılması da dikkat çekti.
Kutlamanın yapıldığı alanda resmi kıyafetli güvenlik güçlerinin bulunmaması dikkat çekti.(dha)