New York Times'ın haberine Gülerce'den yalanlama!

New York Times'ın haberine Gülerce'den yalanlama!
New York Times'ın haberine Gülerce'den yalanlama!
Zaman gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce, New York Times gazetesindeki haberde yer alan "Gülen'in takipçileri, Gezi Parkı protestocularının Erdoğan hakkındaki şikayetlerinin bir çoğunu paylaşıyorlar" ifadesini yalanladı.

Amerikan New York Times gazetesi geçtiğimiz günlerde bir haber yayımladı. "Gittikçe büyüyen yolsuzluk soruşturması, Türk lidere yakın isimleri de vuruyor" başlıklı haberde Zaman gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce'nin sözleri de yer alıyordu. 

Hürriyet'te yer alan habere göre New York Times, "Fethullah Gülen'e yakınlığıyla bilinen bir isim" dediği Gülerce'nin, Gülen'in takipçilerinin pek çoğunun Gezi Parkı protestolarına katılanlarla aynı şikayetleri paylaştığı şeklindeki ifadelerine yer verdi. Gazetenin haberine göre Gülen Cemaati mensupları da aynı Gezi Parkı protestolarına destek verenler gibi Başbakan Erdoğan'ın çok fazla güçlendiği, otoriter yöntemleri benimsediği ve geçmişteki demokratik ortamın artık olmadığını düşünüyordu. New York Times'a konuşan Gülerce, şöyle dedi:

'ÇATLAK, MAVİ MARMARA KRİZİNDE ORTAYA ÇIKTI'

"Bu (Gülen Cemaati'ni kastediyor), Erdoğan'ın tanımadığı bir grup değil. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemden hepimizi tanıyor. Fethullah Gülen'in kendisini de bireysel olarak 20 yıldır tanıyor." Gülerce'nin gazeteye verdiği demece göre Erdoğan ile Fethullah Gülen arasındaki ilk çatlak, Mavi Marmara krizi sırasında ortaya çıktı. Gülerce bu konuda şu yorumu yapıyor: 

'Cemaat operasyonu' iddialarına ilk yanıt Gülerce'den: Bu devlet operasyonudur


"Gülen'in tavrı çok açıktı, her zamanki gibi Türkiye 'nin dış politika konusunda maceracı olmaması, Batı'ya yönelmesi ve dış politika sorunlarını diyalog yöntemiyle çözmesi gerektiğini önerdi."

'NEW YORK TIMES KONUŞMAMDA DEĞİŞİKLİK YAPTI' 

Hüseyin Gülerce röportajın New York Times’da yayınlanmasının ardından Twitter’dan açıklamalarda bulundu. “New York Times’a yaptığım konuşmamda değişiklikler olduğunu gördüm” diyen Gülerce şunları paylaştı:

Ben, "Gülen'in takipçileri, Gezi Parkı protestocularının Erdoğan hakkındaki şikayetlerinin bir çoğunu paylaşıyorlar" asla demedim. Şunu dedim: Zaman gazetesindeki bazı yazarlar evet, protestoculara destek verdiler. İlk iki gün ben de çevre duyarlılığını destekledim. Hükümetin ilk 2 gün kriz yönetiminde başarılı olamadığını da ifade ettim. Ancak daha sonra işin renginin değiştiğini söyledim. Zaman'daki yazılarımda bunum iktidara karşı bir operasyon dönüştüğünü, bunun tasvip edilemeyeceğini ısrarla vurguladım. New York Times'ın uzunca bir açıklamayı özetleme çabasında, böyle bir hatanın işlendiğini düşünüyorum. Türkiye'nin dış politikada maceraya atılmaması, AB üyeliği çıpasını terk etmemesi, diyalogdan ayrılmaması ifadelerimin arkasındayım... Gezi olayları sonrasında Zaman'da yazdığım yazının başlığı; "Erdoğan gitsin, Ak Parti kalsın planı" idi...


  http://www.radikal.com.tr/116735811673584

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gezi (ihanet) cilerden tek farkınız var - Artificial intelligence

  sadece bayrak ve flamalarınız yoktu

  Tekzip İstesin - summer.a

  Yalanlanan kısmın, yanlış aksedildiğini Türkiye'de duyurmak neyi değiştirir? Amerikan gazetesine verilen röportaj, amerikan kamuoyuna/ilgilenen kesime fikrini iletmek için gerçekleşmiştir. Kısacası, düzeltmeyi Türkiye sınırları içinde yapacağına, Amerikan sınırları içinde görülecek şekilde yapsın. Niyet okuma yapmak istemiyorum kesinlikle, ancak geçmişten beri yabancı basına farklı konuşup ülke sınırları içinde düzeltme yapılması, bir samimiyet sorunu oluşturuyor.

  başbakan giderse bile ak partide çok lider var. - nese2010

  Ak partiye desteğimiz devam eder hizmet ettiği sürece. Allah başbakanımıza uzun ve sağlıklı ömür versin

  Buur burdan yak - garigan

  Herhangi bir resmi görevi ve sıfatı olmayan ve okyanus ötesinde oturan bir zat bu ülkenin seçilmiş başbakanına neler yapması gerektigini söylüyor.Yahu kimdir bu adam, gücü nedir.Hangi cüretle böyle konuşuyorlar.Halk ne istiyor umurlarında degil tek dertleri kendilerine rehber edindikleri zatın neler istedigi.Bu biat kültürü ülkeyi yangın yerine çevirmeden önce bu yapıya dur denilsin.Bana bakın efendiler bu ülke sizin hocanızın malı degildir.Varsa bir derdiniz kitleniz çıkın siyaset meydanına adam gibi şeffaf bir şekilde mücadele edin.