Nezarethane intiharında, beş polis açığa alındı

Nezarethanede intihar eden Polonyalı turistin ölümünde ihmali oldukları iddiasıyla bir başkomiser, dört polis açığa alındı.
39 yaşındaki Polonyalı Dariusz Witek, 12 Eylül'de turist vizesiyle Türkiye'ye giriş yaptı.

İSTANBUL - Nezarethanede intihar eden Polonyalı turistin ölümünde ihmali oldukları iddiasıyla bir başkomiser, dört polis açığa alındı.
39 yaşındaki Polonyalı Dariusz Witek, 12 Eylül'de turist vizesiyle Türkiye'ye giriş yaptı. Witek, 15 Eylül'de Kadıköy'de bıçakla kavgaya karışınca gözaltına alındı. Savcılıkça serbest bırakılan Witek, sınır dışı işlemleri için Yabancılar Şube Müdürlüğü'nün Kumkapı'daki misafirhanesine gönderildi. İddiaya göre burada agresif davranınca tek kişilik nezarethaneye konuldu. Kamera kayıtlarına göre; Witek, 18 Eylül 2007 günü saat 11.15 sıralarında pantolonunun astarıyla kendini astı. Witek'in intiharı güvenlik kamerası tarafından kaydedildiği sırada, bu görüntüleri bir tek polisin bile izlemediği, Polonyalı turistin dokuz saat asılı kaldığı ortaya çıktı.
İftardan sonra saat 19.45'te bir polis memuru Witek'e akşam yemeğini vermek isteyince cesetle karşılaştı. Kamera kayıtlarında Witek'in acele tavırlarla pantolon astarındaki ipi çıkardığı, pencere parmaklığına bağladığı ve kendini astığı tespit edilerek tutanağa geçildi. Saat 21.30'da olay misafirhanenin bağlı bulunduğu Kumkapı Karakolu'na bildirildi. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı adli, iki polis müfettişi de idari yönden soruşturma başlattı. Misafirhanede görevli üst düzey emniyet yetkililerinin de aralarında bulunduğu bütün polislerin ifadesine başvuruldu. Yapılan soruşturma sonucunda, başkomiser E.A. ve dört polis memuru açığa alındı.
Merkez Efendi'de dayak!
Bu arada kimlik göstermediği için bir kişiyi yere yatırıp döverken kameralara yakalanan polislerin görev yaptığı Zeytinburnu'ndaki Merkez Efendi Polis Merkezi yine dayak iddiasına sahne oldu. K.T.Ö., Ü.Ç. ve K.N. adındaki üç travesti 7 Ekim'de, bu karakolun polislerince dövüldüklerini öne sürdü. Bakırköy Savcılığı'na verilen şikâyet dilekçesine göre üç travesti ekip otosuyla ağaçlık bir yere götürüldü sonra sopalarla dövüldü. Üç travesti Haseki Hastanesi'ne giderek, darp izlerini gösteren rapor aldı ve polislerden şikâyetçi oldu. (dha, Radikal)