Niğde Valisi: İddialar asılsız, çocuk gelin yok

Niğde Valisi: İddialar asılsız, çocuk gelin yok
Niğde Valisi: İddialar asılsız, çocuk gelin yok
Kız çocuklarının 11 yaşında evlendirildiği iddiaları üzerine Dündarlı'ya giden Niğde Valisi Necmettin Kılıç, köy meydanında yaptığı toplantıda, "Vatandaşlarımız kızlarını 17-18 yaşlarında evlendirdiklerini ifade etti. İddialar medyanın abartısı" dedi.

NİĞDE – Niğde’nin Dündarlı Beldesi'nde, kız çocuklarının 11 yaşında evlendirdiği iddiaları üzerine beldeye giden Niğde Valisi Necmettin Kılıç, köy meydanında toplantı yaptı. Vali Kılıç, 'iddiaların gerçeği yansıtmadığını, olayın medyanın abartması olduğunu' ileri sürdü.

Merkeze bağlı 3 bin 600 nüfuslu Dündarlı Beldesi'nde küçük yaştaki kızların evlendirildiği iddiasını araştırmak ve belde sakinleriyle görüşmek için bölgeye giden Vali Kılıç, AK Parti Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu, İl Özel İdare Genel Sekreteri Ali Nebol, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Durak ve Sosyal Hizmet Merkez Müdürü Abdulkadir Küçük, halktan konu hakkında bilgi aldı.

Köy meydanında toplanan belde sakinleriyle görüşen Vali Kılıç, halkın şikayet ve sorunlarını dinledikten sonra, "Kız çocuklarının küçük yaşlarda evlendirildiği ve okuldan alındığı" iddialarının doğru olup olmadığını sordu.

Meydanda toplanan belde sakinleri ise kızlarını ‘16 yaşında kocaya verdiklerini’ ve 17-18 yaşında evlendirdiklerini belirterek, iddiaları yalanladı. Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Vali Kılıç şöyle dedi:

"Beldede yaptığımız inceleme ve görüşmeler neticesinde, iddiaların asılsız ve medyanın abartısı olduğunu öğrendik. Vatandaşlarımız kızlarını 17- 18 yaşlarında evlendirdiklerini ifade ettiler. 18 yaşında veya mahkemeden izin alınarak, anne-baba rızasıyla 17 yaşında evlilik yapmanın kanunen bir sakıncası bulunmuyor."


BAKAN ŞAHİN NİĞDE'YE GELECEK
AK Parti Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in 'Kızların küçük yaşta evlendirildiği' iddialarını yakından takip ettiğini belirterek, "Sayın bakanımız talimatı ile, bu olayın gerçek olup olmadığını sosyal hizmet uzmanlarımız da araştırıyor. Ancak bizim yaptığımız görüşmelerde iddiaların asılsız olduğunu öğrendik. Bakan Şahin de, konuyu yerinde incelemek için yakın zamanda kentimize gelecek" diye konuştu.


UĞUR MART / DHA


  http://www.radikal.com.tr/1149997114999714

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - Dopchik

  valinin sizce de kadinlarla görusmesi gerekmez miydi?

  İnkar Politikası - X120

  Hükümet bunu sürekli yapıyor. Valisi, emniyet müdürü, belediye başkanı, vekili, bakanı... Bir insanlık ayıbı işleniyor, sorumlular da her zaman çıkıp "yok böyle bir şey, medyanın abartması" diyor. İnkar etseniz de etmeseniz de böyle bir rezillik var bu ülkede. İster kabul eder, çözüm bulmaya çalışırsınız, ister inkar eder, bu sapıklıkla pisliğin dibine batarsınız. Ayrıca 16-17 yaşındaki çocuğun da babası yaşında adamla evlendirilmesi, hukuka uygun olsa bile ahlaka aykırıdır. Sübyancılığa hukuk kılıfı uydurmayın.

  Tek Kanatlı Kuş - Saim Kara

  Kız çocuklarını iyi eğitemeyen bir toplum, tek kanatlı kuşa benzer. Çırpınsa da yol alamaz, uçamaz.Kadınların - en az- erkekler kadar eğitim görmesi, yetiştirilmesi, gelecek nesli garanti altına almaktır.İlerlemenin, gelişmenin, sağlıklı toplum olabilmenin yolu budur.Kızların erken evlendirilmelerinin sakıncaları bir yana, eğitimlerinin eksik kalması, toplumun geleceğini kötü yönde etkiler.

  vali - Er960

  vali doktor raporlarını ve hastahane kayıtlarını iç etmiş oldu. helal olsun.

  çocuk yaşta evlilik çocuk oyuncağı değil. - adiyez

  ben karşıyım bu tür erken zorla evlendirmelere ama, 1- Gururla söylediğimiz 10 yılda 15 milyon genç diye bir marş var. nasıl oldu bu iş diye hiç merak ediyor musunuz? kötü bişe olsa gururla söylenmez di mi? 2- hemen birileri işe "akp li vekillerin çoğu 2 evli,bunların zihniyeti bozuk" filan demeye başlıyor belki doğrudur onlar en azından dürüst davranıp 2. aldıklarına metres demiyorlar kendilerine eş alıyorlar. CHP li vekillerin de çoğunun 2. hatta 3. bir kadın var hayatlarında ama, eş olmadığı için adı metres oluyor. Bknz. sn. baykal bakınız sn. çiçek sulamacı vekil. En azından kendinize dürüst olun ve düşünün; Sizce hangi zihniyet daha bozuk?

  Ayni - celal103

  Ayricaliksiz zihniyet. Cahiliye donemine ait zihniyet.Isimiz zor.

  VALİ YALAN SÖYLER Mİ - pispor

  söyler çünkü bir ilin valisi kendi ilinde 11 yaşında çocukların evlendirilmesi gibi bir insanlık suçunu kabullenmez vali yoktur derse yoktur ama bu medya niçin ve neden yalan söylesin sonuçta biri yalan söylüyor resmen