Niğde'de çocuk gelin dramı: İlkokulda nişan 11'inde evlilik

Niğde'de çocuk gelin dramı: İlkokulda nişan 11'inde evlilik
Niğde'de çocuk gelin dramı: İlkokulda nişan 11'inde evlilik
Niğde'ye 60 kilometre uzaklıkta bulunan Dündarlı kasabasında, henüz ilkokul çağındayken 'nişanlanan' çok sayıda kız çocuğunun, 11-14 yaş arasında evlendirildiği ortaya çıktı.

Radikal.com.tr – Niğde Devlet Hastanesi yetkililerinin gebe takip uygulamasına başvuruların azlığı üzerine başlattığı çalışma sonucunda, kız çocuklarının 11-14 yaş arası evlendirildiği ortaya çıktı.

Milliyet gazetesinden Burcu Karakaş’ın haberine göre, gebe takip uygulamasına başvuruların az olmasının nedeni ise, çocuk yaşta hamile kalan kızların ailelerinin, haklarında yasal işlem başlatılmasından korkmaları…

Niğde’de çocuk yaşta evliliklerin Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu belirten Sosyolog Bülent Kara, pilot bölge seçilen Bor ilçesinde çocuk yaşta evliliklerle mücadele için başlatılan projenin, İl Sağlık Müdürlüğü’nün desteğini çekmesiyle askıya alındığını söyledi.

Uzmanlar, çocuk gelin vakalarının son yıllarda Niğde merkeze doğru yayıldığı, devlet yetkililerin de duruma göz yumduğu uyarısında bulunuyor. Karakaş’ın Dündarlı’da konuştuğu kadınlar da şikayetçi: “Bassınlar cezayı bakalım bir daha oluyor mu?”

Köyün genç erkekleri, belediye başkanının 22 yaşındaki oğlunu, 14 yaşındaki kızla nişanladığını, 8. sınıfta okuyan neredeyse bütün kızların nişanlı olduklarını anlatıyorlar. Ama daha yaşlı olan bir başka erkek, çocuk yaşta evlendirilmeyen kız çocuklarının çok az olduğunu vurgulamak için; “Bir tane 17 yaşında vardı, ben sattım” diyor. Köyün erkekleri, “Kız evlendirmek” yerine “satmak” fiilini kullanıyor: “Okul bitince kızlar satılıyor, köyün usulü böyle…”


Haberin tamamını şu linkten okuyabilirsiniz:

İlkokulda nişan 11’inde evlilik


  http://www.radikal.com.tr/114885211488526

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  küçük yaşda evlendirmek kültür yoksunluğu. - okkes cavus

  daha çocuk denecek yaşda öğreci olması gereken bir çocuğu evledirmek biraz inançlarla, birazda insanlarınmzda medeni ve insan hakları konusunda yeteri kadar bir kültüre sahip olunmadığından bu tür durumlar yaşanıyor. halbuki bu çocuklar okutulsa üniversiteye gitse kendilerini savunacak duruma gelse, bu dıram denecek kadar acıklı durumlar yaşanmaz. özellikle ailelerin ve devletimizin bu duruma biraz esnek davranmasınında etkisi var. çocukların kendi kararını verebilme şansı asla tanınmıyor. çunki çocuk yaşda bir insan nasıl sağlıklı karar verebilir. çocuklara kıymayın efendiler onlarda özgürce yaşayabilsinler kandileri hakkında kararını kendileri versinler....

  Kürtlere Mahsus. - bipedfive

  Biz bu erken evlendirmenin Kürtlere mahsus olduğunu zannediyorduk. Meğer bizde de varmış.

  sktk60 - momentum

  Abi üzme kendini, Batı'da ve çağ atlayanlarda da oluyor. İlkokul çağında halvet olup lise çağında dul kalıyorlar. Yalnız, onlarınki nikahsız. Onların lanetlenmemesinin özü bu. (Hem de onlar bilinçli. Mesela benim yaşadığım ülkenin bir Güzin Ablası var, hamile kalma tehlikesine karşı gençlere oral ve anal tabirlerle nasihatlerde bulunuyor.) Ha desem ki yok öyle değil, küçük yaşta ve rızası dahilinde everildikleri için, o da kafamı karıştırıyor. Bir keresinde Radikal'e haber olmuştu, küçük yaşta evlendirilen gelinler reşit yaşa gelmişti ve hüküm giyen kocalarının artık serbest bırakılmalarını istemişlerdi de, bir nefret ve aşağılama bombardımanına tutulmuşlardı yorumcular tarafından.

  Hepimizin Ayıbı - X120

  Maalesef bu rezillik sadece Doğu'yla sınırlı değil, İç Anadolu'da da sık görülür. Bunu ekonomik sebeplerle, gelenekle, dinle, cehaletle açıklayamayız. Bu ülkede varlıklı ailelerin üniversite mezunu oğulları da çocuk yaştaki kızlarla evlenebiliyor hatta bu kişilerden biri Cumhurbaşkanı olabiliyor. Hali hazırda 2 hatta 3 karısı olan adamlar milletvekilliği yapıyor. Biz de hala bu insanlardan çocuk gelin meselesine, başlık parası saçmalığına ve kumalık denen rezilliğe bir çözüm bulmalarını bekliyoruz. Üstelik iktidar yandaşları, kız çocuklarının okutulması için ömrünü adamış Türkan Saylan gibi bir kadını, vatan hainliğiyle suçlayabiliyor. Neresinden tutarsak elimizde kalacak insanlık dışı bir dünya görüşü.

  NİĞDE DE KABAHAT YOK Kİ - pispor

  Siz dört çarpı dört eğitim sistemini niçin AKP hükümeti meclisten geçirdi işte bu kız çocukları buluğ çağına gelir gelmez evlendirilecek ve çocuk makinası olacak çocuk doğuracak ne işi var kadının kızın işte büroda zaten kutsal din ve kutsal kitapta bunu öngörüyor

  sadece doğuda olmuyormuş. - sktk60

  bende hep çocuk gelinlerin başlık parası altında sadece doğuda gelin olduğunu zannederdim niğde'de bile böyle oluyorsa vay bu türkiyenin haline bizi çağ atladık diye hep kandırmışlar.