Niğde'de Rumlar 90 yıl sonra ayin yaptı

Niğde'de Rumlar 90 yıl sonra ayin yaptı
Niğde'de Rumlar 90 yıl sonra ayin yaptı
Niğde'de 1858 yılında inşa edilen Azize Makrina Kilisesi'nde 90 yıl aradan sonra ilk kez ayin yapıldı.

NİĞDE - Fener Rum Patriği Bartholomeos, geleneksel Bahar Ayinleri kapsamında Niğde'deki Azize Makrina Kilisesi'nde yapılan ayini yönetti. 1858 yılında inşa edilen Azize Makrina Kilisesi'nde 90 yıl aradan sonra ilk kez ayin yapıldığı belirtildi.

Merkeze bağlı Hasaköy'deki dün akşam Azize Makrina Kilisesi'nde Fener Rum Patriği Bartholomeos'un yönettiği ayine Yunanistan Tarım Bakanı Yardımcısı Maksimos Harakopulos, Arjantin, Yunanistan ve İstanbul 'dan çeşitli dernek üyeleri ile yaklaşık 200 kişi katıldı.

Yaklaşık 2 saat süren ayinde İncil'den çeşitli bölümler okunup, dua edilerek ilahiler söylendi. Ayine katılanlar, ellerinde mumlar tutarak ilahilere eşlik etti. Bartholomeos, ayin sonunda kilise çıkışı bir erkek çocuğu sevdi.

155 yıllık tarihi Azize Makrina Kilisesi'nde 90 yıl aradan sonra yapılan ayin nedeniyle yörede yaşayan vatandaşlar, yöresel el dokuması kilim sergisi açtı. Ayine katılan Rumlar, kilim sergisini gezip alışveriş yaptı.

DHA - Uğur MART


  http://www.radikal.com.tr/113687211368721

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Merak - firat1729

  İlginç ve sevindirici bir haber ama eksik bir haber. Okuyunca insanın aklına bir dolu soru geliyor muhabirin araştırıp bize anlatmış olmasını dilediği. Kilise bir seferliğine mi ayine açılmış yoksa sürekli olarak kilise işlevi görecek mi? Cemaati var mı? 90 yıldır kim ne olarak kullanıyordu orayı, mülkiyeti kimde? Bu ayinin o kilisede yapılmasının özel bir anlamı var mı? Biraz merak gazetecilik için şart.