Niğde'de uzun namlulu, el bombalı saldırı

Niğde'de uzun namlulu, el bombalı saldırı
Niğde'de uzun namlulu, el bombalı saldırı
Niğde-Adana yolunda Suriye uyruklu olduğu belirtilen üç kişi, güvenlik güçlerine saldırdı. Bir asker ve bir polis şehit oldu. Bir vatandaş yaşamını yitirdi.

Niğde ile Adana arasındaki otoyolda dün trafik ve asayiş kontrolü yapan jandarma ekiplerine uzun namlulu silah ve el bombalarıyla saldırı gerçekleşti. Olayda bir polis memuru ile bir astsubay şehit olurken, saldırganların gasp ettiği aracın sürücüsü de yaşamını yitirdi. Yaralanan 5 askerden 2’sinin ise durumunun ağır olduğu öğrenildi. Saldırganlardan ikisi yaralı yakalanırken, diğeri ise kaçtıktan sonra özel harekât timlerinin operasyonu sonucu yakalandı. Hastaneye götürülen saldırganların Arapça konuştukları belirtilirken, olayla ilgili yapılan resmi açıklamalarda da saldırganların Suriyeli olduğu ifade edildi. 

Hatay plakalı taksi

Görgü tanıklarının anlatımına göre, otoyolda uygulama yapan jandarma tarafından durdurulan Hatay plakalı taksi aranmak istenince araçtan inen 3 kişi Kalaşnikovlarla ateş açtı. Çatışma sırasında bir astsubay ile bir polis memuru şehit oldu. Çatışmada 8 askerin de yaralandığı belirtildi. Saldırganlar uygulama noktasında bekleyen 55 K 0988 plakalı kargo kamyonun şoförü Turan Yaşar’ı da öldürüp aracı gasp ederek kaçtı. Silahlı saldırıyı gerçekleştirdikten sonra kamyonla kaçan saldırganlar Ulukışla ilçesine bağlı Eminlik Köyü’ndeki 3 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu’na gitti. Köylüler, 55 K 0988 plakalı kamyonun köye geldiğini ve içinde bulunan 2 kişiyi kim olduklarını bilmedikleri için araçtan indirerek sağlık ocağına götürdüklerini ve durumu da jandarmaya bildirdiklerini belirttiler. 41 yaşındaki Mahmut Çelik olayı şöyle anlattı: “Köye gelen kamyonda bulunan 2 kişi ‘doktor doktor’ diye bağırdı. Biz yardıma koştuk, ellerinde Kalaşnikov silah ve ceplerinde el bombası vardı. Kim olduklarını bilmediğimiz için yardım etmek istedik. Araçtan çıkarttık, silahlarını bırakmadılar ve boyunlarına astılar. Sağlık ocağına götürdük, burada ilk tedavileri yapıldı. Jandarmaya da bilgi vermiştik. Önce jandarma ardından da polis özel harekat timleri geldi. 2 kişiyi alıp, ambulansla götürdüler. Bu kişiler Türkçe bilmiyordu.” Köylüler, jandarma tarafından götürülürken saldırganların ‘Allahü ekber’ diye tekbir getirdiklerini de kaydetti.
Bu arada olay yerinden geçen ve o anda güvenlik ekibinin içinde arama yaptığı bir otobüs de kurşunlara hedef oldu ve camları kırıldı. Yolcular yere yatarak canlarını korumaya çalıştı. Saldırıda yaralanan ve Ulukışla Devlet Hastanesi’ne kaldırılan bir jandarma “Biz otobanda trafik ve asayiş uygulaması yapıyorduk. Bir araçtan 3 kişi indi ve uzun namlulu silahlarla üzerimize ateş açarak, el bombası attılar. Ben de şarapnel parçasıyla başımdan yaralandım. Başka bir şey hatırlamıyorum” diye konuştu.
Saldırganların El Kaide bağlantılı Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) üyesi olduğu da ileri sürülüyor. Saldırganların üzerinde 1 Kalaşnikov ve 2 el bombası gasp ettikleri araçta ise 3 tabanca, 5 el bombası, 2 Kalaşnikov, 2 susturucu, 3 kasatura, telsiz ve batarya ele geçirildi. Bu arada şehit olan astsubay kıdemli üstçavuşun adının Kahramanmaraş doğumlu, 29 yaşındaki evli ve iki çocuk babası Adil Kozanoğlu olduğu, polisin adının ise evli ve 3 çocuk babası Adem Çoban olduğu açıklandı. Saldırganların gasp ettiği kamyonun şoförünün ise Kırıkkale nüfusuna kayıtlı Ankara ’da yaşayan 55 yaşındaki Turan Yaşar olduğu bildirildi. 

Yolcu otobüsü ateş arasında kaldı

Mersin’den Ankara’ya gitmekte olan ve kontrol için durdurulan bir yolcu otobüsü de çatışmanın ortasında kaldı. Otobüsteki yolculardan 32 yaşındaki Kamil Nayman kolundan yaralandı. Çatışmanın ortasında kalan otobüsün şoför tarafından hızla uzaklaştırılması sonucu diğer yolcuların da canlarını kurtardığı ortaya çıktı. Yaralı yolcu da otobüsün Aksaray’a ulaştıktan sonra bir dinlenme tesisinde mola vermesi sonucu ambulansla Aksaray Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yolculardan Gazi Eser ise olayı şöyle anlattı: ‘’Otoban yolunda yakın bölgede polis ve jandarma genel uygulama yapıyorlardı. Bizim içinde bulduğumuz otobüsü de durdurdular. Bu sırada beyaz brandalı bir kamyonet durduruldu. Kamyonetten inenler ile askerler arasında çatışma çıktı. O sırada sanırım bir arka koltukta oturan bir yolcu meraklanıp baktığında kolundan yaralandı. 

Beşir Atalay: Suriye notu var

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay saldırıyla ilgili olarak, “Bana gelen bilgide Suriye notu var. Çok vahim. Seçim ortamını bulandırmak istiyor olabilirler” açıklamasını yaptı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de Niğde’nin Ulukışla ilçesinde güvenlik güçlerine yönelik saldırıyla ilgili, “ Türkiye ’yi karıştırmak üzere, huzuru bozmak üzere içinde Suriye parmağının da olduğu söylenen bir durumdan bahsediliyor” dedi. 

Vali: Sırt çantası cephanelik gibi

Niğde Valisi Necmeddin Kılıç, saldırı ile ilgili olarak, yabancı uyruklu üç teröristin yol kontrolü yapan jandarma görevlileri ile yardıma gelen polis ekiplerine ateş açtığını, olay yerinde bulunan bir kamyon şoförünü öldürüp, bu kişinin aracıyla kaçtıklarını belirterek, “Kaçanlar bir süre sonra yaralı olarak bir sağlık ocağında ele geçirildi” dedi. Kılıç, teröristlerin beraberindeki sırt çantasının içinin neredeyse bir cephanelik gibi olduğunu belirterek, “İki terörist, 1 Kaleşnikov ve 2 el bombasıyla kaçmışlardı. Bunlar teröristlerle birlikte ele geçirildi. Araçtaki sırt çantasının içinde de 3 tabanca, 5 el bombası, 2 Kaleşnikov, 2 susturucu, 3 kasatura, telsiz, batarya gibi teçhizatlar çıktı” dedi. Yaralılardan 2’sinin uzman çavuş, 2’sinin de astsubay olduğunu ifade eden Vali Kılıç, bir er ve bir astsubayın durumunun ağır olduğunu, yaralı erlerden birinin de Kayseri’ye sevk edildiğini sözlerine ekledi.

Saldırganları linç etmek istediler

Saldırının ardından yaralı yakalanan iki saldırgan Niğde Devlet Hastanesi’ne getirildi. Bu sırada sırada kalabalık bir grup hastane önünde toplanarak saldırganları linç etmek istedi. Polis biber gazı kullandı.