Nigrita er meydanı

Yağlı güreşler sadece Türkiye'de, değil Yunanistan'da da düzenleniyor. Selanik yakınlarındaki Serez şehrindeki Nigrita kasabasında, tıpkı Kırkpınar'da olduğu gibi pehlivanlar kispetlerini giyiyor...
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yağlı güreşler sadece Türkiye 'de, değil Yunanistan 'da da düzenleniyor. Selanik yakınlarındaki Serez şehrindeki Nigrita kasabasında, tıpkı Kırkpınar'da olduğu gibi pehlivanlar kispetlerini giyiyor, ibriklerden yağ sürünüyor ve meydana çıkıp güreş tutuyor.
Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma bu gelenek, her yıl mayıs ayının ikinci pazarında Nigrita kasabasındaki Agios Athanasios Kilisesi'nin karşısındaki çayırda canlandırılıyor. Osmanlı döneminde de aynı amaçla kullanılan çayırda, Türk-Yunan ayırımı yapılmaksızın bileğine güvenen her pehlivan, bu müsabakalara katılabiliyordu. Nigrita Belediyesi de ayırım yapmadan Türk ve Yunanlı pehlivanları meydanda buluşturuyor.
Tabii, "Pehlivan pehlivan... İşte meydan işte pehlivan. Güreş yapanlara yardım eder hak yaratan. Allah Allah illallah. Alkışlarla diyelim, pehlivanlara maşallah" diye bağıran yağlı güreş ağası yok. Pehlivanları cesaretlendirmek, burada kasaba papazına düşüyor.
Nigrita'daki yağlı güreşlere bu yıl Türkiye'den sekiz pehlivan davet edildi. Karaağaç'tan Ayhan, Nihat ve Celal Çelik, Babaeski'den Şaban Kero, Orhan Saltık, Tekin Cenli, Ahmet Alat ve Raif Deveci, Nigrita'daki güreşlere katıldı. Geleneğin yerine getirilmesi için davul ile zurnacı da Türkiye'den getirildi. Kırkpınar'dan farklı olarak müsabakalar yağlı ve normal kategoride yapılırken, önce çocuklar, sonra da büyükler meydana çıktı.
Kazanan 'boğa'yı alır
Aynı Kırkpınar'daki gibi, yürüyüş töreninin ardından güreş tutan pehlivanlardan Ayhan Çelik ile Yunan Mili Takımı güreşçilerinden Theodoros Dimitriadis rakiplerini yenerek finale kaldı. Şampiyon olan 'altın kemer' değil, çayırın bir köşesinde bekleyen boğayı kazanacaktı. Daha doğrusu, boğayı evine götüremeyeceğine göre değeri kadar para ödülü alacaktı. İki pehlivanın güreşi uzun sürdü. Hiçbirinin sırtı çimene değmedi.
İlkbahar yağmuru da bastırınca, hakemler hem Ayhan'ı hem Theodoros'u şampiyon ilan etti. Radikal'in sorularını cevaplandıran Nihat Çelik, kardeşinin şampiyon olmasına çok sevindiğini söylerken, kendisinin 12 yıldır bu müsabakalara katılmak için Nigrita'ya geldiğini belirtti.
Nigrita kasabasında sevgi gösterileriyle karşılaşan Türk pehlivanlara, Türkiye'ye dönüşlerinde de 400'er dolar para verildi.


  ETİKETLER:

  Altın

  ,

  Türkiye

  ,

  Yunanistan