Nihat Doğan'ın Özgecan Aslan Tweet'leri için suç duyurusu!

Nihat Doğan'ın Özgecan Aslan Tweet'leri için suç duyurusu!
Nihat Doğan'ın Özgecan Aslan Tweet'leri için suç duyurusu!
İzmir'de 3 avukat, Özgecan Aslan'ın öldürülmesi sonrasında "Mini eteği giyip soyunup tacize uğrayınca da bas bas bağırmayacaksın" şeklinde Tweet atan Nihat Doğan hakkında suç duyurusunda bulundu. Avukatlar Doğan hakkında tazminat davası açacak.

İZMİR - İzmir Barosu üyesi kadın avukatlar Eren İlhan Güney, Şehrazat Mercan ve Gözde Uzsoy, Mersin'de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesi sonrasında attığı tweetler nedeniyle türkücü Nihat Doğan hakkında, Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Avukatlar Eren İlhan Güney, Şehrazat Mercan ve Gözde Uzsoy, gazetecilere yaptıkları açıklamada, suç duyurusu dilekçesinde Doğan'ın 14 Şubat günü Twitter'da 'Siz de mini eteği giyip soyunup laik sistemin ahlaksızlaştırdığı sapıklar tarafından tacize uğrayınca da bas bas bağırmayacaksın' yazılı tweet attığını hatırlattı.

Şahsın tanınan, bilinen ve bazı kesimlerce sevilen, topluma mal olmuş bir kişi olduğunu, Twitter'da 464 bin takipçisinin bulunduğunu belirten avukatlar, suç duyurusu dilekçelerinde Doğan'ın söz konusu mesaj ile TCK 215. madde kapsamında suçu ve suçluyu övdüğü, Anayasanın 2. maddesinde cumhuriyetin niteliklerinden biri sayılan laiklik ilkesinin insanları, toplumu ahlaksızlaştığını ifade ederek tecavüz suçunu laiklik ilkesine bağladığı ve TCK 216. maddesi uyarınca 'Halkın bir kesimini sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak aşağılama" suçunu işlediğini öne sürdü. Üç kadın avukat ayrıca Nihat Doğan, hakkında tazminat davası da açacaklarını söyledi.

Avukatlar daha sonra, Doğan'ın cezalandırılması taleplerini içeren suç duyurusu dilekçesini İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdi. (Bahri Karataş, Hürriyet)

Nihat Doğan'ın Özgecan Tweet'i büyük tepki çekti

Galatasaray'dan Nihat Doğan açıklaması

Nihat Doğan'dan Ahmet Çakar'a: Dinime küfreden Müslüman olsa!