Nihat Kazanhan davası: Amirlerin talimatıyla delilleri gizledik

Nihat Kazanhan davası: Amirlerin talimatıyla delilleri gizledik
Nihat Kazanhan davası: Amirlerin talimatıyla delilleri gizledik
Şırnak'ın Cizre ilçesinde, 12 yaşındaki Nihat Kazanhan'ın öldürülmesiyle ilgili olarak yargılanan polislerden biri, bugünkü ifadesinde, "olayla ilgili delilleri amirlerinin isteğiyle gizlediklerini" söyledi.

RADİKAL – Nihat Kazanhan isimli çocuğun, 14 Ocak günü Cizre’de zırhlı polis aracından açılan ateşle öldürülmesine ilişkin olarak biri tutuklu 5 polisin yargılandığı davanın görülmesine bugün devam edildi. Evrensel gazetesinden Beyar Özalp’ın haberine göre, sanık polislerden H.V., ifadesinde, Nihat Kazanhan’ın ölümünün ardından olayla ilgili bazı delilleri amirlerinin isteğiyle gizlediklerini söyledi. Tutuksuz sanık H.V.'nin ifadesi alınırken diğer tutuksuz sanıklar salondan çıkarıldı.

MAHKEME BAŞKANINDAN SEGBİS AÇIKLAMASI

Duruşmada, ifadelerin alınmasından önce konuşan Mahkeme Başkanı, baroların SEGBİS'i (Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi) eleştiren bir basın açıklaması yaptığını, SEGBİS'te yaşanan sorunları Adalet Bakanlığı yetkililerine ilettiğini, sorunun çözülmemesi halinde Bakanlığın adının kötüye çıkacağı uyarısında bulunduğunu belirtti.

İfade veren tutuksuz sanık H.V, üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek ek ifadesinde anlattığı gibi, çocukların ilk olarak kendilerine şakayla taş attığını ancak daha sonra olayı ciddiye alarak taş atmaya devam ettiklerini söyledi. H.V. şöyle devam etti:

“Biz de unsur amirimizin emriyle birer gaz attık. Amirimiz ikinci kez gaz atmamızı istedi. İkinci gazı ben atmadım ancak tutuklu sanık M.N.G., (aracın içinde olan) bana ait silahı alıp hedef gözetmeksizin çocuklara doğru ateş açtı. Bu esnada askeri araçlar da bölgeden geçiyordu ve o araçlardan da çocuklara gaz atıldı. Daha sonra bir çocuğun yere düşüp hastaneye götürüldüğünü gördük. Olay esnasında hiçbir şekilde yüzümü kapatmadım ve yürüyerek askeri karakola döndüm. Tutuklu sanık M.N.G. benden sonra geldi ve bazı gaz fişeklerini karakol bahçesindeki taşın altına sakladı. Daha sonra, unsur amirimizin aramasıyla 3 komiserimiz karakola geldi. Amirimiz olayı anlattı ve dinlenmek için tank taburuna döndük. Orada unsur amirimiz olayla ilgili görüntülerin olduğunu söyledi. Perşembe günü karakola gittik. Karakolda unsur amirimiz rütbelilerle birlikte bir odaya girip görüntüleri izledi. Odadan çıktıktan sonra, görüntülerin sorun teşkil etmediğini ve olayın kapanacağını söyledi. Bizlere daha sonra araç içindeki görüntülerin de olduğunu ve bunların cumhuriyet başsavcılığına iletildiğini söyledi. Tutuklu sanık M.N.G. herhangi bir sorun olması halinde tüm gerçekleri anlatacağını ifade etti."

‘AMİRLERİN TALİMATIYLA DELİLLERİ GİZLEDİK’

İfadesine devam eden H.V., tüm emirleri amirlerinden aldıklarını, yine amirlerin talimatıyla delilleri de gizlediklerini söyledi. H.V., “Emirleri amirlerimizden aldığımız için tüm delilleri gizledik. Ben silahımdaki fişekleri eksik vermiştim. Herhangi bir tutanak da imzalamadım. Daha sonra bu durumu amirlerime söylediğimde, ‘Sen merak etme, biz senin yerine tutanak tutup imzaladık’ dediler. Ve o tutanağa göre silahımdaki fişekler tamdı. Amirlerimiz tüm bunlardan dolayı herhangi bir sorun yaşamayacağımızı söylemişti” dedi.

Olayın ardından tutuklu sanık M.N.G’nin ‘bir sorun olursa ben suçu kabulleneceğim’ dediğini ancak daha sonra konuşmadığını belirten H.V. “Ben de bu yüzden ilk ifademi değiştirerek o gün olanları anlattım” dedi.

Nihat'ın hayatını kaybetmesinin ardından ilk olarak H.V. tutuklanmış, daha sonra verdiği ifadede M.N.G’nin Nihat Kazanhan’ı vurduğunu anlatınca tahliye edilmişti.

 


  http://www.radikal.com.tr/135261413526143

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hakimler cezaevine çocuk katilleri serbest - user668986

  hakimlerin insanlara nasıl bir zararı varsa hapishaneye onların girmesinin daha gerekli olduğunu düşünmüşler, doğru ya çocuk katilliğinden daha suçsuz ne olabilir ki. İşte reklamlarda bunları söylemezler bizim gibiler gerçeği görür konuşur, akp de yapacağını yapar. yazıkllar olsun şu ülkede hakkım varsa ben helal etmiyorum. artık haber okumak benim canımı acıtıyor, içimi kanatıyor.

  AKP nin polisleri - user1079668

  Nasil bu duruma geldik , polis her durumda halkina hele hele çocuklara asla siddet uygulamaz , bunu biz ordu ve akp de gorduk neden zalimlik , bu ne zulum , hiç mi insafiniz kalmadi sizin kime guevenecegiz, ve akp hulumeti donemind eoldurulen çoduklarin sayisi çok fazla ve AKP sadece keseleri doldurmakla mesgul yazik yazik kime guvenecegiz yahu !!

  Kahpe Kursunlar! - user617883

  Nice masum yavrunun canini o kahpe kursunlarla aldilar... Dilerim butun sorumlular beyaz kefene burunecekleri gune kadar vicdan azabindan kahrolurlar (Vicdan azabi en zor acidir bu dunyada). Tabi zerre kadar vicdan yok bu insanlarda o yuzden azicikda olsa Rabbim vicdan nasip etsin ki cezalarini ceksinler...Oyle bir azaba burunsunler ki o yavrucaklarin da en azindan olu bedenleri rahat uyusun toprak altinda...