@idrisemen

Nihat Kazanhan dosyasında takipsizlik verilen polis yargılanacak

Nihat Kazanhan dosyasında takipsizlik verilen polis yargılanacak
Nihat Kazanhan dosyasında takipsizlik verilen polis yargılanacak
Nihat Kazanhan cinayeti soruşturmasında önce tutuklanan daha sonra hakkında takipsizlik kararı verilen polis memuru H.V. 'kasten adam öldürmeden' yargılanacak.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Ocak 2015 tarihinde mahalledeki arkadaşlarıyla  oyun  oynarken polisin pompalı ateşi sonucunda 12 yaşındaki Nihat Kazanhan kafasından vurularak hayatını kaybetmiş, olay sonrasında polis memuru H.V. kasten adam öldürmek suçuyla 27 Ocak 2015 tarihinde tutuklanmıştı. 16 Şubat’ta Vural Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği ek ifadesinde üzerine zimmetli olan pompalı tüfekle polis memuru M. N. G.’nin Kazanhan’a ateş ettiğini söyleyince tahliye edilmişti.

Nihat vurulduktan sonra ilk sözler: Atma, atma ne yaptın sen!

16 Şubat’taki ek ifadesi sonrasında H.V. serbest bırakılırken, Kazanhan’a ateş eden Göçmez ise kasten adam öldürmek suçu iddiasıyla tutuklandı. Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı H.V. için kasten adam öldürmek iddiasıyla açılan soruşturmaya takipsizlik kararı verdi. Kazanhan’ın avukatları savcılığın verdiği takipsizlik kararına itiraz etti. İtirazı yerinde gören mahkeme heyeti, H.V.’nin ‘kasten adam öldürmeden’ yargılanmasına karar verdi. Polis memuru H.V. Cizre Ağır  Ceza  Mahkemesi’nde 'kasten adam öldürme' suçlamasıyla yargılanacak.

‘H.V. TUTUKLU YARGILANMALI’

Mahkeme kararını olumlu değerlendiren avukat Filiz Ölmez kararı, "Yargılamayla ortaya çıkacak bir durum için savcılık tarafından takipsizlik verilmesi hukuka uygun değildi. Nitekim polis ifadelerinin çelişkili olduğunu ve suçun kimin tarafından ne ölçüde işlediği belli olmadığı için H.V.’nin kasten adam öldürmeden tutuklu yargılanması lazım. H.V.'nin tutuklu yargılanması lazım. Tutuklu yargılanma için gerekli yasal girişimleri yapacağız" şeklinde değerlendirdi. 

12 yaşındaki Nihat Kazanhan'ın öldürülmesi olayında 5 polise dava açıldı

Dört polise 'Nihat Kazanhan cinayetini niye bildirmedin' davası

Özel Harekat polisi Nihat Kazanhan'ı öldüren arkadaşının adını söyledi