@idrisemen

Nihat Kazanhan'ın babası: Oğlum daha önce de polis şiddetine maruz kaldı

Nihat Kazanhan'ın babası: Oğlum daha önce de polis şiddetine maruz kaldı
Nihat Kazanhan'ın babası: Oğlum daha önce de polis şiddetine maruz kaldı

Baba Mehmet Emin Kazanhan

Cizre'de kafasından vurularak hayatını kaybeden 12 Yaşındaki Nihat Kazanhan'ın babası Mehmet Emin Kazanhan, 'Oğlum ilk kez polis şiddetine maruz kalmadı. Geçen sene oğlumu ve birkaç arkadaşını sokakta kıstıran polisler Nihat'ı tehdit etmiş, Nihat korkudan altını ıslatmıştı' dedi.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Cizre'de 14 Ocak’ta Yafes Mahallesi’nde kafasından vurularak hayatını kaybeden 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın babası Mehmet Emin Kazanhan Radikal’e konuştu. Nihat’ın vurulduğu sırada kendisinin Irak’ta olduğunu söyleyen kamyon şoförü baba Mehmet Emin Kazanhan, ‘13 Ocak akşamı beraber yemek yedik. Ben kamyon şoförü olduğum için 14 Ocak sabahı Irak’a gittim. Akşam üzeri bana telefon geldi. Nihat’ın vurulduğunu ve hayatını kaybettiğini söylediler. Apar topar Cizre’ye geldim. Oğlumdan ne istediler?’ dedi.

‘OĞLUMU POLİS VURDU’
Cizre’ye geldikten sonra görgü tanıklarıyla konuştuğunu söyleyen Kazanhan, "Nihat, amcasına yardım etmek için çalıştığı iş yerine gitmiş. Daha sonra öğlen yemeğini yemek için amcasıyla beraber eve gelmiş. Yemek yedikten sonra arkadaşlarıyla oyun oynamak için bizim evin yukarısında çevre yoluna gitmişler. Görgü tanıklarının anlattıklarına göre Nihat ve üç arkadaşı oyun oynarken zırhlı araçtan inen bir polis Nihat’a ateş edip kafasından vurmuş. Hemen ardından da yerdeki mermi kovanını alarak zırhlı araçla olay yerinden uzaklaşmış. Nihat, polis tarafından öldürüldü. Sonuna kadar davacı olacağım. Oğlumun katillerinin bulunmasını istiyorum."

‘NİHAT DAHA ÖNCE DE POLİS ŞİDDETİNE MARUZ KALDI’

"Birkaç yıl önce bir gün Nihat eve geldi. Altını ıslatmıştı ve çok korkmuştu. Ne olduğunu sorduğumda polisler tarafından şiddete uğradığını söyledi. Nihat ve birkaç arkadaşı sokakta oyun oynarken mahallede olaylar çıkmış. Polis Nihat’ı ve arkadaşlarını tehdit etmiş. Olay anında Nihat korkudan altını ıslatmış. Bu olayın da görgü tanıkları var. Benim oğlum henüz 12 yaşındaydı. O yaştaki bir çocuğun kime ne zararı olabilir ki?"

PLAKASIZ ARAÇLAR İÇİN SUÇ DUYURUSU YAPILDI
Öte yandan Cizre’de çıkan toplumsal olaylara müdahale eden plakasız zırhlı araçlarla ilgili emniyet görevlileri hakkında ‘görevi ihmal ve trafik kanununa muhalefet’ nedeniyle Cizre Barosu tarafından suç duyurusu yapıldı.

Cizre'de 12 yaşındaki çocuk öldürüldü

Ümit Kurt'un babası: İki elim katillerin yakasında olacak

Şırnak Barosu: 14 yaşındaki Ümit Kurt hedef gözetilerek vuruldu

Polis kriminal: Nihat av tüfeğiyle vurulmuş


  http://www.radikal.com.tr/127337412733743

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu nasıl babadır??? - user403577

  Ya sizler ne biçim insansınız? 12 yaşında çocuğu neden sokağa bırakıp emir kulu (yani istekli olmasa da amirlerinin verdiği emir ve işi gereği huzuru sağlamaya çalışan) insanların önüne atıyorsunuz ki?? sonra çocuk ölünce polisi suçluyorsunuz? bu adilik değil de nedir???

  Suçlu Aranızda.. - evet_isyan06

  Sokaklara hendekler kazıp, çoluğu çocuğu sokağa dökenler sizin mahalleden değil mi? BDP heyeti Cizreye geldi sordu soruşturdu, şiddt olaylarının önünü almak istiyoruz deyip açıklama yaptı. Ama BDP heyetinin açıklamasını rağmen sokakta eyleme çıkan PKKnın gençlik yapılanmasına üye eylemciler sizin mahallenin gençleri değil mi? PKKlı militanlar BDPye sizi kimsiniz biz yönetiriz, biz belirleriz neler olacağını demek için olaylar çıkardı. Her olay olduğunda birilerinin yaralanması, ölmesi sürpriz değil. Ama sırf gövde gösterisi yapmak uğruna ( Bakın BDPye rağmen ) gençlerin, çocukların ölmesini sakıncasız gören PKKlı militanlardır katil ve polis, polis kurşunuyla ölmedi diyor, PKKlılar ve PKKlıların içinde yaşayan baba polis öldürdü diyor. PKKlılara inanmak için bir sebebim yok. Hatta her olayda birilerinin ölmesi PKKLILAR İÇİN PROPAGANDA MALZEMESİ. Çocuk cesetleri üzerinden bile propaganda yapan bu ırkçı faşist örgüte tepki gösterilmedikçe bu kan durmaz, kan durmadıkça PKK propaganda malzemesi bulup o kandan beslenir burada olduğu gibi..

  Çocuklar öldükçe insanlıkta ölüyor! - dızgın

  Aslında kimse kabul etmez ama bu tür olaylar Kürtler ve Türkler arasındaki duygusal kopuşun merkezinde yer alıyor. Batıda ölümün her türlüsü sorgulanırken ve failleri deşifre edilirken, doğuda hiç bir olayın faili açıklanmıyor, açıkça gizleniyor. Ne yazık ki devlet doğuda insanlara kinle nefretle yaklaşıyor. Onları doğduğu andan itibaren terörist olarak görüyor. Sonuç neredeyse her gün kalkan çocuk cenazeleri... Bu duruma bu ülkenin tüm vatandaşları, medyası, STK'ları bir dur demesi gerekiyor. Aksi taktirde gerçek bir barış hiç bir zaman mümkün olamaz..