Nihayet bıraktı

Husumet ve ideoloji
'İhaleye fesat karıştırmak' ve 'görevi kötüye kullanmak'la suçlanan Cumhur Ersümer, nihayet Enerji Bakanlığı görevinden ayrıldı. "Aleyhime ifade verenlerin kişisel husumeti var" diyen Ersümer, bilirkişi raporlarının da özelleştirmeye karşı kişiler tarafından, kötü niyetle hazırlandığını öne sürdü.
Oral vekâlet edecek
Ersümer'e teşekkür eden Başbakan Bülent Ecevit'in açıklaması ise şöyle: "Koalisyon uyum içinde. Ersümer istifayla yetinmemiş, dokunulmazlığının kaldırılmasını isteyeceğini açıklayarak kendine güvenini göstermiştir." Ersümer'in yerine Maliye Bakanı Sümer Oral vekâleten görev yapacak.

ANKARA - Beyaz Enerji iddianamesiyle suçlanan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, liderler zirvesinde alınan karar doğrultusunda görevinden istifa etti. Başbakan Bülent Ecevit, Ersümer'in istifasını derhal kabul ederek, "Ersümer kendine güvenini gösterdi" dedi. Enerji Bakanlığı'na Maliye Bakanı Sümer Oral vekâlet edecek.
Önceki gün Ersümer'in istifasını "Dur bakalım" diyerek engelleyen ANAP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin, "İstifa etmeli" isteği karşısında daha fazla direnemedi ve önceki gece Ersümer'in kendisine verdiği istifa dilekçesini Ecevit'e iletti.
Ersümer sorunu, dün toplanan liderler zirvesinde değerlendirildi. İstanbul'da bulunan Bah- çeli, Ecevit'in isteği üzerine gezisini kısa keserek dün sabah Ankara'ya döndü. Doğruca Başbakanlığa geçen Bahçeli, burada MHP'li bazı bakanlar ve parti yöneticileriyle değerlendirme yaptı. Daha sonra Ecevit, Yılmaz ve Bahçeli bir araya geldi. Toplantıya Baş- bakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan da katıldı.
Yılmaz'a hatırlatma
Zirvede Yılmaz iddianameyi eleştirdi ve uygun görüldüğü takdirde Ersümer'in bilgi verebileceğini anlattı. Ancak Yılmaz'ın bu isteği Bahçeli tarafından "Gerek yok" denilerek kabul edilmedi. Bahçeli'nin, Ersümer hakkında TBMM'ye ikinci gensoru önergesi verildiğini belirterek, Yılmaz'a, "İddianamede adı geçerse gerekeni yaparız" sözü verdiğini hatırlattığı ve bakanın istifasının uygun olacağını belirttiği öğrenildi. Zirve sürerken Yılmaz Ersümer'i arayarak, istifasının uygun olacağını bildirdi. Bunun üzerine Ersümer, ANAP Grup Başkanvekili Yaşar Dedelek'i arayarak, TBMM'de basın toplantısı düzenleyeceğini bildirdi. Dedelek toplantıya, ulaşabildiği bakanlar ve ANAP milletvekillerini de çağırdı. Ersümer'in basın toplantısına Dedelek'in yanı sıra, bakanlar Rüştü Kazım Yücelen, Edip Safter Gaydalı, Yüksel Yalova, Sümer Oral ile az sayıda ANAP milletvekili katıldı.
Ersümer, istifasını açıklarken önce basını suçladı, ardından da iddianamede yer alan suçlamalara yanıt verdi. Daha sonra gazetecilerin soru yöneltmelerini isteyen Ersümer, "İstifa edecek misiniz?" sorusu üzerine, "Hukuken istifamı gerektirecek bir şey tespit etmiş değilim. Ama siyaseten de istifama ben karar veremem. Dünkü tarih (perşembe) itibarıyla istifamı genel başkanıma teslim ettim. Kendi takdirleridir" yanıtını verdi. Konuşmasını, "Bu saatten sonra bu bakanlıkta huzurlu ve verimli hizmet yapabilmem mümkün değil. Doğru da değil" diye sürdüren Ersümer, dokunulmazlık zırhı arkasına saklanmayacağını belirterek, "Ben geçen dönem bakanlıktan ayrıldım. Yine geldim. Yine gelirim. Takdir liderlerdedir" diye konuştu.
'Güvenini gösterdi'
Ersümer basın toplantısından hemen sonra TBMM'den ayrıldı. Korumaları ve özel kalem görevlileri makamındaki eşyaları topladı. Liderler zirvesi sonrası "Bakan açıklama yapacak" diyerek Başbakanlık resmi konutuna geçen Ecevit, burada basın toplantısını izledi ve Başbakanlık merkez binaya döndü. Ardından da daha önce hazırlandığı dikkat çeken yazılı açıklaması gazetecilere dağıtıldı. Ecevit, yazılı açıklamasında DGM savcısının, Ersümer'in yargılanması için bir girişimde bulunmadığını anımsatarak, "Ona rağmen sayın Ersümer, yalnız bakanlıktan istifayla yetinmemiştir. Aynı zamanda hakkında dava açılması istemi durumunda dokunulmazlığının kaldırılmasını isteyeceğini de açıklamıştır. Sayın Ersümer bu iki kararıyla kendine güvenini göstermiştir" dedi.
Ersümer konusunun hiçbir zaman koalisyon hükümetinde soruna neden olmadığını belirten Ecevit, açıklamasını, "Koalisyon ortakları uyum içinde çalışmaktadır. Bakanlığında verdiği hizmetler dolayısıyla sayın Bakan'a teşekkür ederim. Bundan sonraki çalışmalarında da başarılar dilerim" diye bitirdi.
Yılmaz: Revizyon
ANAP Genel Başkanı Yılmaz'ın ortaklarına, kabinede geniş kapsamlı bir revizyon önerdiği de öğrenildi. Yılmaz'ın önerisi üzerine MHP lideri Devlet Bahçeli, bu aşamada kabine değişimin yanlış olduğunu savunarak, "Belki ileride düşünürüz" dedi. Daha sonra Ersümer'in istifa dilekçesini Başbakan Ecevit'e veren Yılmaz, Bahçeli'ye, FP'nin gensorusu ile ilgili olarak tavırlarının ne olacağını sordu. Konunun siyasallaştırılmasına izin vermeyeceklerini belirten Bahçeli, "Yüce Divan bakan ve siyasetçilerin aklanması için fırsat olabilir. Biz bakanın aklanacağını umuyoruz" dedi. Ecevit de, ülkenin kritik bir eşikten geçtiğine işaret ederek, "Biz hükümet
olarak dimdik ayakta durmalıyız. Sayın Cumhur Ersümer'in istifasıyla sorun büyük ölçüde çözülmüştür" diyerek gensoruya destek olmayacaklarını dile getirdi.
'Soruşturmayı biz isteriz'
Bunun üzerine Yılmaz'ın şu görüşleri dile getirdiği öğrenildi: "Bunun için hükümette bir formül bulalım. ANAP soruşturma isteyebilir. Ortaklar olarak da karar alırız. Bu mücadeleyi hep birlikte veririz. Bu konunun sonuçlanmasını ben de istiyorum."