Nihayet eğlenebildiler

Tunceli'de cuma günü protestoyla başlayan 2'nci Munzur Doğa ve Kültür Festivali'ne katılanlar, son gün gönüllerince eğlenebildi.
Haber: RAMAZAN YAVUZ / Arşivi
FERİT DEMİR / Arşivi

TUNCELİ - Tunceli'de cuma günü protestoyla başlayan 2'nci Munzur Doğa ve Kültür Festivali'ne katılanlar, son gün gönüllerince eğlenebildi.
Festivalin ilk günü, Atatürk Stadyumu'nda Tunceli Valiliği'nce asılan 'Devlet Bahçeli'ye katkılarından dolayı teşekkürler' yazılı pankartı protesto edilerek bir grunca indirildi, İl Güvenlik Komutanı Tümgeneral Dursun Bak'ın makam aracıyla bazı polis araçları taşlandı, çıkan olaylarda sekiz polis memuru ile bir vatandaş yaralandı.
Bu olaylar ardından ikinci gün de, 4.
Komando Tugay Birliği'ne bağlı Komando Timi, Tunceli caddelerinde 'Herşey Vatan İçin',
'Vatan Sana Canım Feda' sözleri eşliğinde tam techizatlı yürüyüş yaptı. Birliklerin geçişi sırasında, Çevik Kuvvet ekipleri ve Özel Harekât timleri de yolları trafiğe kapattı çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. Vali Mustafa Erkal yürüyüşü,
"Askeri birliklerin geçişi, ilde halkın huzur ve güvenliği için alınan tedbirlerden birisidir" sözleriyle açıkladı.
Vali Erkal, Elazığ'daki incelemeleri sonrası dün Tunceli'ye geçen Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu'na bilgi verirken şunları söyledi:
"Olayların bu boyuta gelmesinde HADEP'in payı vardır. 'Sayın Genel Başkanımız 2001'de festivalimize katılacak' notu düşerek programı bütün birimlerine ve birçok kişiye dağıtmış."
İki gün yaşanan gerginlik, üçüncü gün yerini eğlenceye bıraktı. Tuncelililer davul zurna eşliğinde halay çekti, sazlar çalındı, Türkçe ve Kürtçe türküler söylendi. Piknik alanında sıcakta bunalan gençler, Kutu Deresi'nde yüzerek serinlemeyi tercih etti.