Nihayet yakalandı

'Aslan gibisin, çalış'
Garih cinayeti zanlısı Yener Yermez, Ankara'dan memleketi Kayseri'ye giderken, durdurulan yolcu otobüsünde yakalandı. Yermez'in, "Mezarlıkta iyi giyimli biriyle karşılaşıp para istedim.
Ama bana 'Aslan gibisin, çalış' deyince sinirlenip öldürdüm" dediği açıklandı.
Tesadüfün böylesi
Firari eri ilginç bir tesadüf yakalattı. Top sakal bırakıp gözlük takan Yermez'in
otobüsünü durduran ekipte, kendisini altı yıl önce hırsızlıktan yakalayan komiser Kahraman da vardı. Yermez başını çevirdi ama Kahraman onu tanıdı.

KAYSERİ - Üzeyir Garih cinayetinin bir numaralı zanlısı, Yener Yermez yakalandı. Yermez'in gözaltına alınmasından çok kısa bir süre sonra, cinayeti işlediğini itiraf ettiği açıklandı. Kayseri Emniyeti'nde ilk sorgusu yapılan Yermez'in Garih'i para için öldürdüğünü söylediği belirtildi. Tanınmamak için top sakal bırakan, gözlük takan Yermez, kendisini 6 yıl önce hırsızlık suçundan yakalayan komiser Hasan Kahraman'ın tanıması sayesinde ele geçirildi.
Garih soruşturmasında zanlı olarak aranırken Hasdal Kışlası'ndan firar eden Yener Yermez, cinayetten 10 gün sonra, otobüsle memleketi Kayseri'ye giderken yakalanarak gözaltına alındı.
Başını çevirdi
Yermez'in evinde seyyar karakol oluşturan ve yakınlarını takibe alan güvenlik güçleri, günlerdir kentin tüm giriş ve çıkışlarını tutarak araçları kontrol etti. Ankara'dan dün sabah saat 06.00'da hareket eden Kent Turizm'e ait otobüs, saat 11.00 sıralarında Kayseri'ye 12 kilometre uzaklıktaki Bölge Trafik Müdürlüğü ve Boğazköprü arasında durduruldu. Yermez'i daha önce hırsızlıktan yakaladığı için iyi tanıyan, bu nedenle arama yapan ekipte görev alan Hırsızlık Büro Amirliği'nde görevli komiser Hasan Kahraman, kimlik kontrolü için otobüse girdiğinde, orta sıralarda cam kenarında oturan Yermez hemen başını çevirdi.
Komiser tanıdı
Ancak komiser Kahraman, 6 yıl önce Kayseri'de
Fatih Karakolu'nda komiser yardımcısı olarak görev yaparken hırsızlıktan yakaladığı Yermez'i tanıdı. Kahraman, top sakal bırakmış, gözlüklü, üzerinde beyaz tişört ve bej renkte pantolon bulunan, ayağı çorapsız bej renkli terlikli ve başı şapkalı Yener Yermez'in yanına gitti ve hemen yere yatmasını istedi. Hemen ellerine kelepçe takılan Yener Yermez otobüsten indirildi. Yermez, polislere daha önce sözleşilen bağevinde teslim olmaya gittiğini söyledi. Yermez'in üzerinde 30 milyon lira para çıktı. 4 Eylül Kongresi kutlamaları nedeniyle Sivas'ta bulunan İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, "Garih cinayetinin aranan sanığı Yener Yermez yakalandı. Güvenlik güçleri bunu bana bildirdi. Daha sonra bir açıklama yapacağım" dedi. Kayseri Sağlık Müdürü Dr. Hakan Karabulut, Emniyet Müdürlüğü'ne gelerek Yener Yermez'i sağlık kontrolünden geçirdi.
Kameralı sorgu
Yermez ilk sorgusunda, İstanbul'dan, önce Eskişehir'e gittiğini ve önceki gece Ankara'ya geçtiğini söyledi. Yakalanmamak için kılık değiştiren Yermez, önceki gece yarısı Kent Turizm yazıhanesinden Kayseri'ye gitmek için 10 milyon lira ödeyip bilet aldı. Yermez, dün saat 07.00'de otobüse bindi.
Yermez'in ilk sorgusu Kayseri Emniyeti'nde yapıldı. Polis kamerasının karşısına geçirilen Yermez'in, Garih cinayetini başından sonuna kadar anlattığı bildirildi. Garih'i kendisini azarladığı için öldürdüğünü
söyleyen Yermez, kamera karşısında şöyle dedi: "Adını o zaman bilmediğim ve sonradan Garih olduğunu öğrendiğim iyi giyimli kişiden, mezarlıkta para istedim. Zira cebimde 2 milyon lira vardı. O da para vermedi ve bana 'Koskoca adamsın, para istemeye utanmıyor musun? Aslan gibi delikanlısın, git çalış' dedi. Çok öfkelendim. Gidip, bir yerden bıçak satın alıp geldim. Üzeyir Garih orada duruyordu.
İlk bıçak darbesini vurdum. Yaralanan Garih, cüzdanını çıkarıp bana parayı verdi. Sonra saydım 200 milyon liraydı. Ancak bir defa bıçaklamıştım, kanı görünce, bıçaklamaya devam ettim. Sonra cep telefonunu aldım.
İmdat isteyerek bağırdığını görünce, çok sayıda bıçak darbesi daha vurup kaçtım. Sokaklarda gezip, geceleri çöplüklerde yattım."
İfadeler çelişiyor
Yermez, İstanbul'da polis tarafından gözaltına alınan Pınar Konuşkan'la ilişkisinin olduğunu itiraf etti, ancak cinayet sırasında yanında kimsenin olmadığını, mezarlıkta fuhuş yapmadıklarını ileri sürdü. Ancak gözaltında çelişkili
ifadeler veren Konuşkan'ın son olarak
Garih'i Yermez'in öldürdüğünü kabul ettiği yolunda basına bilgi sızdırılmıştı. Yermez, önce Eskişehir'e oradan da Ankara üzerinden Kayseri'ye geldiğini söyledi. Yermez'i Kayseri'den İstanbul'a götüren ekipte, Asayiş Şube Müdürü Hasan Çiftçi 3 başkomiser,
2 komiser, 1 komiser yardımcısı ve 1 polis görev aldı. İstanbul'da Kartal Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirilen Yermez saat 01.00 sıralarında Gayrettepe'deki Asayiş Şube Müdürlü'ğünde sorguya alındı. (Radikal, dha)