Nihayet yasakları kalktı

Devletin yıllardır 'yasaklı' saydığı Nâzım Hikmet ile Aziz Nesin bir yıldır Türkçe ders kitaplarında.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Devletin yıllardır 'yasaklı' saydığı Nâzım Hikmet ile Aziz Nesin bir yıldır Türkçe ders kitaplarında. Sekiz yıllık ilköğretim uygulamasıyla modernleştirilmeye çalışılan, çağdaş ve klasik yazarları bir araya getiren ilköğretim, Türkçe ders kitaplarında, Nâzım Hikmet ile Aziz Nesin'in yanı sıra günümüz yazarları da psikolojik ve sosyolojik analizleriyle öğrencilerin karşısına çıkıyor.
'Ayın altında kağnılar'
Bugüne kadar özel yayınevlerinin hazırladığı kitapların dışına çıkamayan Nâzım Hikmet Türkçe ders kitaplarında 'Ünlü Türk şairi, düşünür' olarak tanıtılırken, 'Kuvayi Milliye Destanı'ndan alıntılara yer veriliyor ve Türk edebiyatına katkılarından söz ediliyor.
Suat Batur ve Cafer Yıldırım adlı yazarların birlikte hazırladığı ilköğretim Türkçe kitapları ile Ahmet Gümüş'ün hazırladığı Türkçe-8 kitabında da Nâzım Hikmet'in iki şiiri yer alıyor. İlk kitapta Nâzım Hikmet'in 'Dörtnala gelip uzak Asya'dan/Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan/Bu memleket bizim' şiiri, ikinci kitapta 'Ayın altında kağnılar gidiyordu/Akşehir üstünden Afyon'a doğru' şiiri bulunuyor. Bu şiirlerle öğrencilere
'memleket sevgisi' ve kurtuluş mücadelesi de öğretilmeye çalışılıyor.
Çocuklara olan sevgisinin öne çıkarıldığı Aziz Nesin ise öğrencilerin karşısına, 'Ünlü düşünür, güldürü yazarı' olarak çıkıyor. Nesin, 'Bir Sürgünün Anıları' ve 'Şimdiki Çocuklar Harika' adlı kitaplarından yapılan alıntılarla ders kitaplarındaki yerini alıyor.
Dostluk, sevgi ve güven
Ders kitaplarındaki okuma parçalarında dostluk ve sevgi kavramlarının kavratılmasında günümüz yazarlarından psikolog ve sosyologların eserlerinden yararlanılıyor. Atalay Yörükoğlu, psikolojik analizleriyle öğrencilerin anne ve babalarıyla kurması gereken ilişkileri, Suna Tanaltay, 'dostluk' kavramını anlatıyor.
Suna Tanaltay, 'Dostluk' adlı yazısında öğrencilere 'Paylaşılan dertler azalır, paylaşılan mutluluklar çoğalır. Bir tek dostunuz da olsa korkmayın, inanın yalnız değilsiniz' mesajı veriyor. Son dönem genç yazarlardan İpek Ongun ise gençlerin kendilerine nasıl güvenebileceklerini anlatırken, 'Hayata Dair' öyküleriyle öğrencilerle buluşuyor.