Nijerya'da rehin alınan mühendisler serbest bırakıldı

Nijerya'da 6 Nisan'da kaçırılan iki Türk mühendis, serbest bırakıldı. Merpa şirketinin çalışanları İlker İzci ve Murat Orhan Nijerya'nın petrol bölgesi Niger deltasındaki Port Harcourt'ta, Nijer Deltası'nı Özgürleştirme Hareketi...

ANKARA/İSTANBUL - Nijerya'da 6 Nisan'da kaçırılan iki Türk mühendis, serbest bırakıldı. Merpa şirketinin çalışanları İlker İzci ve Murat Orhan Nijerya'nın petrol bölgesi Niger deltasındaki Port Harcourt'ta, Nijer Deltası'nı Özgürleştirme Hareketi (MEND) tarafından bu ayın ilk haftasında kaçırılmış ve fidye istenmişti.
Dışişleri Bakanlığı'nın girişimleri sonucu önceki gün iki mühendis serbest bırakıldı. Güvenli bölgeye götürülen Türk mühendisler, daha sonra Türkiye'nin Abuja Büyükelçiliği'ne teslim edildi. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül aileleri bizzat arayarak bilgi verdi. Murat Orhan'ın kız kardeşi Nesime Yıldız ile görüşen Gül, "Gözümüz aydın. Biraz uzun oldu ama temiz oldu. Bu tarz olaylarda acele davranmak iyi sonuçlar vermez" dedi. Ev bayram yerine dönerken Gül'den kısa süre sonra da Murat Orhan evini arayarak annesi Hamiyet Orhan'la konuştu. Baba Metin Orhan "Çok sevinçli olduğumuz için o kötü günleri artık unutacağım. Tüm dostlar yanımızda oldu. Başbakanımız ve Dışişleri Bakanımız bizi sürekli aradı. Onlara teşekkür ediyorum. Bir daha oğlumu Nijerya'ya göndermeyeceğim" dedi.
(dha, aa)