Nil Demirkazık ‘terör örgütü üyeliğinden' tutuklandı

Siyasete merakıyla tanınan ve bir süre AKP'yle yakın temasta olan Nil Demirkazık terör örgütü üyesi olmak suçuyla tutuklandı. Son dönemde DTP'nin etkinliklerinde boy gösteren Nil Demirkazık, Ankara'da yapılan DTP Olağan Genel Kurulu'na da katılmıştı.

FEVZİ KIZILKOYUN

ANKARA Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekipleri tarafından bu sabah gözaltına alınan Nil Demirkazık, ‘Terör örgütü üyesi olmak' suçundan tutuklandı.

Ankara'daki evinde sabah saatlerinde gözaltına alınan Demirkazık, Adli Tıp Kurumu'ndan sağlık kontrolünde geçirildikten sonra Emniyet Müdürlüğü'nde sorgulandı. Demirkazık, daha sonra Adliyeye sevk edildi. Terör suçlarına bakmakla görevli Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne çıkartılan Demirkazık, tutuklanma talebiyle 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi. Burada hakim karşısına çıkartılan Nil Demirkazık, ‘Terör örgütü içerisindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım ettiği’' iddiasıyla ve TCK'nın 314/2'inci maddesindeki ‘Terör örgütü üyesi olmak” suçundan tutuklandı.

Son dönemde DTP'nin etkinliklerinde boy gösteren Nil Demirkazık, Ankara'da yapılan DTP Olağan Genel Kurulu'na da katıldı. Demirkazık, kongrede terör örgütü PKK'nın sözde renklerinde oluşan amblemi yakasında taşıyarak dikkatleri üzerine çekmişti.

Bir dönem AKP’ye yakın görünen, daha sonra DTP saflarında yeralan ve 22 Temmuz genel seçimlerinde Diyarbakır'dan bağımsız milletvekili adayı olan Dünya ve Ülkemiz Çocuklarına Sağlık, Eğitim ve Yardım Derneği (ÇOCUK-DER) Başkanı Nil Demirkazık Sincan Cezaevi’ne götürülürken, avukatı tutuklanma talebine itiraz edeceklerini söyledi. (dha)