Nil Demirkazık için 8 yıla kadar hapis istemi

Nil Demirkazık'ın, "örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte PKK terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek" ve "örgüt propagandası yapmak" suçlarından yargılandığı davada 2 yıldan 8 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendiAnkara 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya Demirkazık’ın avukatı katıldı.  Duruşmada, Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili esas hakkındaki görüşünü açıkladı.  "Demirkazık’ın, kurduğu internet sitesinde PKK terör örgütünün faaliyetleri hakkında bilgi verilip, örgütün övüldüğünü; eylem ve faaliyetlerinde haklı gösterildiğini, Türk güvenlik güçlerinin PKK’lı teröristlere karşı yaptığı operasyonları yererek, haksız olduğunun belirtildiğini" kaydeden Bilgili, "Demirkazık’ın, PKK terör örgütü flaması önünde ve teröristlerin giydiği kıyafetlerle, kalaşnikoflu fotoğraflarının bulunduğunu" söyledi.
Bilgili, "Demirkazık’ın eylem ve faaliyetlerinin terör örgütü üyeliği suçuna ulaşmadığı, ancak basın-yayın yoluyla PKK terör örgütünün propagandasını yapmak suçunu oluşturduğunu" savundu.
Demirkazık’ın, 8 Kasım 2007’deki DTP kongresinde de gazetecilere, "taktığı rozetin Türkiye, Irak, İran ve Suriye Kürdistan topraklarının 4 parçasından oluşan Kürdistan haritası olduğunu ve renklerinin Kürdistan devletinin bayrağını oluşturduğunu" söylediğini ifade eden Bilgili, Demirkazık’ın, bu sözleriyle "halkı ırk ve bölge bakımından kin ve düşmanlığa tahrik" suçunu işlediğini kaydetti.
Bilgili, Demirkazık’ın, Terörle Mücadele Kanununun "terör örgütü propagandasına" ilişkin 7/2. maddesi ile Türk Ceza Kanununun (TCK), "halkı ırk ve bölge bakımından kin ve düşmanlığa tahrik" suçuna ilişkin 216/1. maddeleri uyarınca, 2 yıldan 8 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.
Duruşma, Demirkazık’ın avukatına, esas hakkındaki savunmalarını hazırlamaları için süre verilerek, ertelendi.
İddianamede, Demirkazık’ın, "örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte PKK terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek" ve "örgüt propagandası yapmak" suçlarından 8 yıl 6 aydan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyordu.(aa)