Nil Demirkazık şöhret ararken 'terör'den hapiste

Antikacı olarak bilinen ancak şöhret merakı yüzünden ilginç aktivitelerle siyaset dünyasına dalan Nil Demirkazık, 'yaptığı bazı konuşmalar ve fotoğrafları' nedeniyle dün 'terör örgütü üyeliği' suçundan tutuklandı.

ANKARA - Antikacı olarak bilinen ancak şöhret merakı yüzünden ilginç aktivitelerle siyaset dünyasına dalan Nil Demirkazık, 'yaptığı bazı konuşmalar ve fotoğrafları' nedeniyle dün 'terör örgütü üyeliği' suçundan tutuklandı.
Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince sabah evinden alınarak, Ankara Adalet Sarayı'na götürülen Demirkazık, terör ve organize suçlara bakmakla görevli savcı Hüseyin Görüşen tarafından sorgulandı. Demirkazık, daha sonra tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edildi.
Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hâkimliği'ne çıkarılan Demirkazık, 'terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım ettiği' iddiasıyla 314/2. maddesinde düzenlenen 'terör örgütü üyesi olmak' suçundan tutuklandı. Demirkazık'ın, mahkemede, 'şiddete karşı olduğunu' savunarak, iddiaları reddettiği öğrenildi. Demirkazık, adliyeden çıkarılırken, "Örgüt üyesi değilim. Suçlamayı kabul etmiyorum. Örgüt üyesi olduğumu ben de sizinle öğrendim. Sanırım örgüttekiler de bunu bilmiyor" dedi.
Gazete sayfalarında önce 'antikacı' olarak yer alan Demirkazık, AKP'nin kuruluşu sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, basın toplantılarında ve mitinglerinde boy göstermeye başladı. Ancak AKP Demirkazık'ın kendileriyle bir bağlantısı olmadığını açıklayınca rotayı DTP'ye çevirdi. DTP'nin geçen yıl yaptığı 1. olağanüstü kongresine katıldı. Demirkazık kongreye AKP adına katıldığını iddia etmişti. Demirkazık, daha sonra Flash TV'de yayımlanan ve birbirinin tam tersi görüşleri savunan insanların katıldığı 'Biri Bizi Gözetliyor' tarzı 'Kim Haklı' programına katılarak ilginç açıklamalarıyla ilgi toplamaya çalıştı.
En son DTP kongresindeydi
Nil Demirkazık son olarak geçen perşembe günü, davet edilmediği DTP kongresine katılarak protokoldeki yerini almıştı. Yakasına 'Kürdistan bayrağı' rozeti takan Demirkazık, 2007 genel seçimlerinde de DTP'nin desteğiyle bağımsız milletvekili olmak istemişti. Ancak DTP yönetimi bu isteği reddetmişti. Demirkazık kendi kişisel web sayfasında (www.nildemirkazik.com) PKK'ya ait renkleri kullanarak puşili bir fotoğrafını da koymuştu.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Diyarbakır ziyareti sırasında yakasına taktığı aynı rozet nedeniyle de hakkında soruşturma açılmıştı. Demirkazık, savcıya verdiği ifadede Kürdistan'ın varlığını kabul etmiş ve dünyanın hiçbir yerinde bayrağın yasak olmadığını öne sürmüştü.