Nilayım'ın hakkını kim savunacak?

Nilayım'ın hakkını kim savunacak?
Nilayım'ın hakkını kim savunacak?
Kamera kayıtlarında her şey açıkken, tecavüz şüphesiyle yargılanan sanık nasıl beraat etti? Filmi başa saralım ve bu aşamaya nasıl gelindiğini özetleyelim...
Haber: SERKAN OCAK / Arşivi

RADİKAL - Kağıthane’de bir apartmanın kamerasına 17 Ağustos akşamı tüyler ürperten bir görüntü yansımıştı. Gece saat 02.00 sularında bir erkek sokaktaki köpeğe tecavüz ediyordu. Kamera kaydının ortaya çıkmasının ardından pek çok kişi olayın peşini bırakmadı. Hayvan hakları aktivistleri, milletvekilleri ve pek çok kişi sokakta yaşayan ancak sahipli bir hayvanın başına gelen bu korkunç olayı sonuna kadar takip etmişti. İddianame hazırlandı, dava açıldı. İki duruşma yapıldı. Aslında yargı jet hızıyla işledi ve bir karar çıktı. Ancak dava zanlının suçsuz bulmasıyla sonuçlandı.

Peki bu nasıl oldu? Filmi başara saralım ve olayın aşamalarını yeniden hatırlayalım...

Mahallenin ‘Nilayım’ tedirginliği

* 27 Temmuz 2014: İlk kamera kaydında tuhaflık fark edildi. Görüntülerde bir adam kucağına Nilayım’ı alıyor. Boş bir köşeye götürüyor. Ancak bir gören olunca hızla oradan uzaklaşıyor.
* 17 Ağustos 2014: Zaten tedirgin olan bazı apartman sakinleri gece 02.00’de köpeğin sesine uyanıyor ve pencereden bakıyor. Gördükleri kişi, apartman sakinlerinin “N’apıyorsunuz” uyarısına “Köpeği seviyorum” cevabı veriyor.
* Bu olayın ardından Nilayım adındaki köpeğin sahibi Gazi Güven ve bazı apartman sakinleri polise ve savcılığa başvurdu.
* Sadabad Polis Merkezi Amirliği, şikayet üzerine görüntüleri inceledi. Kimlik tespit çalışmalarına başladı.
* 29 Ağustos’ta mahalle esnafına görüntüleri izleten polis kimlik tespitini tamamladı. Şahsın adını, çalıştığı yeri, hatta araç plakasını dahi öğrendi. H.Y. adındaki bu kişiyi gözaltına aldı.
* H.Y. görüntülerdeki kişinin kendisi olduğunu ancak içkili olduğu için o geceye dair bir şey hatırlamadığını söyledi. Altı polis bunu tutanağa geçirdi.

Köpeğe tecavüz davasında hakime sosyal medyadan tepki: #itinsahibibenim


Kimin bu ‘it’?

* Suç duyurusu üzerine 15 Ekim 2014’te savcılık ‘Hayasızca hareketler’ ve ‘Mala zarar verme’ suçlarından H.Y. hakkında iddianame hazırladı. Dava açıldı.
* İlk duruşma 27 Kasım 2014’te yapıldı. Hakim duruşma sırasında tecavüze uğrayan Nilayım için ‘it’ ifadesi kullandı, “Bu it kimin?” diye sordu.
* İlk duruşmada tanıklar dinlendi. H.Y. teşhis edildi. Duruşma sırasında sanık avukatı müvekkiline 454 TL idari para cezası kesildiğini bu nedenle olayın suç değil kabahat olduğunu ileri sürdü.
* Altı polisin tanık çağrılmasına karar verildi. Emniyete yazı yazıldı.
* Emniyete bağlı ‘fotofilm’den kimlik tespiti yapılması istendi.


Tecavüz zanlısı artık ‘suçsuz’

* 30 Aralık 2014’te, yani bugün ikinci duruşma yapıldı. Kamuoyuna şaşırtan karar verildi. Suç unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle H.Y. beraat etti.

Köpeğe tecavüz davasında sanık beraat etti


Açıkta kalan pek çok konu var

* Fotofilm mahkemeye cevap yazdı. Kendilerinin kimlik tespiti yapamayacağını, Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespit Şube Müdürlüğü’nün yapabileceğini söyledi. ‘Olay Yeri’ ise kimlik tespiti yapamayacağını sadece görüntüleri netleştirebileceğini söyledi. Görüntüleri netleştirip mahkemeye gönderdi.
* Mahkeme suç unsurlarının oluşmadığı söyledi. Ancak hayasızca hareketler suçunun tanımında, ‘cinsel arzunun tahmini konusunda yapılan her türlü davranış’ ifadesi yer alıyor.
Ve bunun aleni yapılması gerekiyor. Yaklaşık 1 saatlik kamera görüntüsünde her iki unsura da rastlanıyor.
* Mevcut Hayvan Haklar Kanunu’nda hayvanlara tecavüz suçuyla hapis cezası öngörülmüyor. Ancak hayvanın sahipli olması durumunda mala zarar verme olarak işle yapılıyor. TCK’da bu suç şöyle tarif ediliyor: “Haklı bir neden olmaksızın, sahipli hayvanı öldüren, işe yaramayacak hale getiren veya değerinin azalmasına neden olan...” ifadesi yer alıyor. Nilayım ölmedi ancak mahallelinin verdiği bilgilere göre psikolojik bir bunalıma girdi. Artık insanlardan uzaklaşıyor.
* Altı polis tanık olarak çağrıldı, ancak polisler henüz dinlenmedi.

Nilayım’ın hukuki haklarını takip eden milletvekilleri, hayvan aktivistleri, hukukçular ve vatandaşlar şimdi mahkemenin verdiği bu karara itiraz etmeyi planlıyor. Dava bu kez Yargıtay’da yeniden görüşülecek.

Köpeğe dakikalarca tecavüz etti