Nimet Çubukçu'nun Bige Köyü'ne ziyareti

Nimet Çubukçu'nun Bige Köyü'ne ziyareti
Nimet Çubukçu'nun Bige Köyü'ne ziyareti
Mili Eğitim Bakanı Çubukçu'dan, eylemci çocukların ailelerine 'Taş atan çocukların velayeti alınabilir.' uyarısında bulundu.

MİLLİ Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, sokak gösterilerinde ön plana sürülen çocukların vekaletlerinin ailelerden alınabileceği uyarısında bulundu. Çubukçu,“Anne ve baba çocuklarına sahip çıkmak zorunda. 2005 yılında çıkan Çocuk Koruma Kanunu var biliyorsunuz. Yani artık aileler, bu çocuk benim malım mülküm, üzerinde tasarruf yaparım dememeli. Eğitim hakkını elinden almak, suçlarda kullanmak gibi, velayet hakkını ellerinden alınmasını gerektirecek bir tutum içinde olunurlarsa, alınırlar” dedi.
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, bugün Mardin’de çeşitli okul açılışlarına katıldı. Beraberinde Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Nadir Alpaslan, AK Parti Mardin Milletvekilleri Halit Demir ve Gönül Bekin Şahkullbey ile birlikte Süryanilerin tarihi kutsal mekanı Deyrülzafaran Manastırını ziyaret etti. Metropolit Saliba Özman ile manastırı gezen Çubukçu, daha sonar Yenişehir Mahallesi’nde Mardinli işadamı Mahmut Tatlıdede’nin yaptırdığı 24 derslikli Gülser-Mahmut Tatlıdede İlköğretim Okulu’nun açılışına katıldı. Duvul zurnayla karşılanan Çubukçu, havanın soğuk olmasından nedeniyle, dışarıda bekletilen öğrencilerin sınıflarına girmesini istedi. Okulunun açılışı, Tokat’ta şehit edilen 7 askerin anısına gerçekleştirilen bir dakikalık saygı durşu ile başladı.

Mardin Valisi tartışılan önerisini yeniledi
Mardin Valisi Hasan Duruer, çok tartışılan ‘kız öğrencilere pozitif ayrımcılık’ talebini bir kez daha dile getirdi. Kız çocuklarının ilköğretimde okullaşma oranını Türkiye genelinde yüzde 96’larda olduğun belirten Vali Duruer, Mardin’de ise bu oranın yüzde 89 olduğun açıkladı. Kız çocuklarının, ortaöğretimde okuma oranın Türkiye genelinde yüzde 56 olduğunu Mardin’de ise yüzde 27’ler civarında olduğunu ifade eden Duruer, ‘Mardin’de dolayısı ile 24 bin kız çocuğumuz okula gidemiyor. Sayın bakanımıza, bu konuyu bu Bilge hadisesinde dile getirmiştim. Şimdi yine söylüyorum kız çocuklarımız için pozitif ayrımcılık talep ediyorum. Eğer kız çocuklarını eğitmezsek onları bir seviyeye getirmezsek toplumu eğitime şansına sahip değiliz. Dolayısı ile Mardin’de çok sayıda kız okuluna ve kız yurduna ihtiyacımız var” dedi.

Bakan Çubukçu 44 kişinin katledildiği Bilge Köyü’nde

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, 44 kişinin katledildiği Mardin’in Mazıdağ İlçesi Bilge Köyü’nde 2 ayda yaptırılan Bilge Köyü İlköğretim Okulu’nun açılışına katılmak üzere köye gitti.
İki öğrenci tarafından çiçekle karşılanan Çubukçu, okulu gezerek öğrencilerle sohbet etti. Sınıflarda öğrencilerin yanına oturan Çubukçu, öğrencilere, “Büyüyünce ne olacaksınız?” sorusun yöneltti. Çubukçu’ya öğrencilerin tamamı, “hakim ya da savcı olmak” istediklerini söylediler. Bakan Çubukçu aldığı cevaplar karşısında şaşırarak, “Neden?” diye sordu. Öğrencilerde bunun üzerine, “Çünkü suçluyu içeri atarız. Masum olanlara yardımcı oluruz. Çünkü biz şu anda anasız ve babasız kaldık” diye cevap verdi.

Çubukçu, katliamda babasını kaybeden ve ‘4 Mayıs gecesi’ isimli şiiri yazan Tuba Çelebi adlı öğrenciyle de sohbet etti. 13 yaşındaki Çelebi, şiirini okudu. Bu sırada hem Bakan Çubukçu hem de Tuba’nın gözlerinin dolduğunu görüldü.

Kadınlardan bakana sitem

Okulun bahçesinde kucaklarında bekleyen kadınların yanına giden Bakan Nimet Çubukçu, sitemlerle karşılaştı. Katliamda eşini kaybeden 5 çocuk annesi Mekiye Çelebi, Çubukçu’ya “Katillere sahip çıktınız ama bize sahip çıkmadınız. O katillerin cezasını almasını istiyoruz” sözlerine Çubukçu, “İnşallah” yanıtını verdi.

Çocukların savcı ve hakim olması manidar

Okul bahçesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çubukçu, “Toplumların acıları yaşamaması önünde en büyük engel, hepimiz biliyorsunuz eğitim. Yaşanan bazı kötü hadiselerin temelinde de eğitim var” dedi. Bilge Köyü’ne iyi bir konuyla, müjdeli bir pozisyonda gelmeyi tercih ettiğini belirten Çubukçu, “Bazı hadiseler yaşandı. Cok acı hadiseler yaşandı. Ama bunları artık hatırlatmaktan, çocuklarımızı sürekli aynı hadislerle hafızalarını tazelemenin doğru olmadığını düşünüyorum. Geleceğe dair daha umutlu yaşamalarnını tavsiye etmeliyiz” dedi.

Bilge Köyü çoçukları ile yaptığı sohbetede değinen Çubukçu, “Aslında çocukların bir idealinin olması çok normal. Ama hepsinin hakim ve savcı olmak istemesi çok manidar. Savcılar, hakimler ne yapar dedeğim de aslında bana ne yapmak istediklerini de söylüyorlar. Suçluları yakalar hapse atar, masumları korur. Çocukların yaşadığı travmanın en güzel cevabı bu. Hukuk düzenini savunacak gençler olarak yetişecekler. İnşallah bir daha böyle katliamların yaşadığı acı hadiseler çocuklarımız yaşamasın diyorum” dedi.

Taş atan çocuklar uyarısı

Son günlerde sokak gösterilerinde öne çıkan çocuklara ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Çubukçu şöyle konuştu:
“Hangi konuda olursa olsun suç unsuru olsun, çocuklar için en kötü şey, çocukları istismar ederek bir suçta kullanmaktır. Geleceğini doğrultmasına imkan vermiyor. Hangi gerekçelerle olursa olsun, çocukları eğitim hakkından alıkoyanlar, sokak eylemlerine katılmaya kadar hiç ayrım yapmaksızın söylüyorum. Çocukları korumak yetişkinlerin görevi, bu yol çıkmaz sokak, çocukların kullanıldığı çocukların istismar edildiği hiçbir alan, kimseye fayda sağlamaz. Bir an önce herkesin provokatif eylemlerden vazgeçilmesi gerekir. Her şeyden önce çocuklarını korumak anne ve babaların görevi, çocuklarını korumayan anne babalar ilişkin velayetlerinin elinden alınıp çocukların devlet korumasına alınmasına ilişkin bir kanunumuz var. 2005 yılında çıkan Çocuk Koruma Kanunu. Yani artık aileler, bu çocuk benim malım mülküm, üzerinde tasarruf yaparım dememeli. Eğitim hakkınden elinden almak, suçlarda kullanmak gibi velayet hakkını ellerinden alınmasını gerektirecek bir tutum içinde olunurlarsa, alınırlar da. Aileler önce çocuklarına ve geleceklerina sahip çıksınlar. Çocuklar en çok uzak tutulması gereken konularda suça teşvik ediliyorlar. Dolayısıyla bu aileler de bundan vazgeçmeleri gerekiyor.” (dha)