Nişanyan Evleri yıkılıyor

Nişanyan Evleri yıkılıyor
Nişanyan Evleri yıkılıyor
Sevan Nişanyan'ın uzun süreli hapis cezası almasına sebep olan Nişanyan Evleri'nin bir kısmının yıkılmasının gerçekleştirilmesine karar verildi. Selçuk Belediyesi, 24 Şubat 2015 tarihli yazıyla bölgede bulunan hamam ve saunayla ilgili söz konusu kararı Nesin Vakfı'na bildirdi.

RADİKAL - AGOS'tan Emre Can Dağlıoğlu'nun haberine göre; Nişanyan’ın evlerin mülkiyetini bağışladığı Nesin Vakfı’na ulaşan karara göre, İzmir II Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün 13 Mart 2014 tarihinde verdiği karar uyarınca, “kaçak olarak yapıldığı” gerekçesiyle “ivedilikle yıkılması gerekiyor”. Ayrıca kararda, yıkımın yapılmaması durumunda bu işlemin Selçuk Belediyesi’nce yapılarak, masrafların Nesin Vakfı’ndan alınacağı belirtiliyor. Konuyla ilgili olarak, 13 Mart Cuma günü Selçuk Belediye Başkanı Dahi Zeynel Bakıcı’yla görüşülecek.

İzmir I Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, söz konusu yıkım kararını 10 Eylül 2014 tarihinde Selçuk Belediyesinden istemişti. Yıkım kararını ısrarla takip eden Müdürlük, 22 Aralık 2014 tarihli yazısında da yıkım kararının yerine getirilip getirilmediği hususunu Belediye’den tekrar sormuştu.

Nişanyan Evleri’nin bulunduğu bölgede, 2000 yılında 2 konut ve 2008'de de bir müştemilat için İl Özel İdaresi Encümeni tarafından yıkım kararı alınmıştı. Ayrıca İl Özel İdaresi Encümeni,2010 ve 2011’de bağ evlerinin ‘SİT alanında kaçak olarak inşa edildiği’ gerekçesiyle yıkılmasını istemişti. Sevan Nişanyan, bu kararlara tepki olarak 2010 yılında aynı bölgede Hodri Meydan Kulesi’ni inşa etmişti. 


  http://www.radikal.com.tr/131179413117946

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Urla`daki kaçak yzliklar Erdogan`larin degilmi? - baizzet1925_379

  Ankara`da Ak Saray kaçak. Yüzlerce gökdelende fazladançikilan kaçak katlar, milletin anasina küfreden müteahhidlere aktarilan rantlar hep Erdogan dönemine ait. Simdi bana diktatör diyorlar diye sizlanan, üniversite dilomasi bile saibeli olan Cumhurbaskanina diktatör kelimes bile az gelir. O evleri yikarlar, parasinida utanmadan Nesin Vakfidan alirlar. Bu ISID kafasidir. Firsatini bulsalar kendileri disindaki herkesi dogarlar..çünkü ISID`in geri plandaki BOP baskani Erdogan`dan baskasi degil.

  nişanyan evleri yıkılıyor - RUMUZ__8989

  evler yıkılacağına müze yapılsın.

  Türkçenin - anaximenes

  yaşayan efsanesinin başına gelenlere bir de bu dilin en yetkili kurumunun 'baş'ına gelenlere bakın. Her alanda çürümenin zirvesindeyiz ve bu gidişle daha 'yüksek'lere çıkacağımızdan kuşkumuz olmasın..

  Aferin size... - citizen

  Yıkın., yıkın...Birilerine rant kapısı açın.., birilerine peşkeş çekin.. yerine rezidans AVM yapılsın.. Öylesine zevk sahibisiniz ki mutlaka Nişanyan evlerinden daha güzelini yapacaksınız ., buna emin olmakla beraber (!).., gene de Allah sizi nasıl biliyorsa öyle.........

  yikma koru - hanci

  Bizim belediyelerin ve kurumlarin nasil calistiklarina bir turlu akil erdiremiyorum. Muhakkakki zamaninda buraya insaat musaadesi verilmiski adam bina yapmis.Ondan sonra secimler sonucu belediye isletmecilerin deyismesiyle. Bu karar usulsuz kabul ediliyor. Burada kabahatli olan belediyeler neden gidip onlardan hesap sorulmuyorda bir suru para harcanip yapilan binalari yiktiriyorsunuz.

  Yıkımda Soy adın etkisi var'mı ? - user554003

  Kanuna aykırıysa yıksınlar Ama öncelikle mahkemenin yıkım kararı verdiği Zeytin burnunda yapılan üçüz kulelerin kaçak katlarını yıksınlar.