Nişanyan: Kendimi peygamber ilan edeceğim

Nişanyan: Kendimi peygamber ilan edeceğim
Nişanyan: Kendimi peygamber ilan edeceğim
Maya takvimine göre 21 Aralık'ta Marduk gezegeninin dünyaya çarpmasıyla yaşanacağı düşünülen kıyametten etkilenmeyeceğine inanılan İzmir'in Selçuk İlçesi'ne bağlı Şirince Köyü'nde hazırlıklar tamamlandı.

MAYA takvimine göre 21 Aralık’ta Marduk gezegeninin dünyaya çarpmasıyla yaşanacağı düşünülen kıyametten etkilenmeyeceğine inanılan İzmir’in Selçuk İlçesi’ne bağlı Şirince Köyü’nde hazırlıklar tamamlandı. Bugün öğlen saatleri itibariyle yoğunluğun iyice artmaya başladığı köye gelen yabancı ve yerli medya mensuplarının sayısı da 270’e ulaştı.

21 Aralık’a sadece sayılı saatler kala, nefeslerin tutulduğu Şirince Köyü’nde, sabahın erken saatlerinden itibaren hareketli dakikalar yaşanmaya başladı. Kıyamete özel ürünlerini hazırlayan köy esnafı, müşterilerini beklerken, güvenlik güçleri, sağlık ve sivil savunma ekipleri alarm durumuna geçti. Öncelikle 400 jandarmanın görev yapacağı köye giriş güzergahlarına arama noktaları oluşturuldu. Araçlarıyla gelen günü birlik meraklı ziyaretçiler, kurulan 5 ayrı otoparka yönlendirildi. Araç girişine izin verilmeyen köyde, dağlık alana çadır kurmak isteyenlere ise havanın soğuk olması nedeniyle müsade edilmedi. Araç girişi olmaması nedeniyle yarın saat 08.00’den ertesi gün aynı saate kadar belediye otobüslerinin 15 ve 30 dakikalık aralıklarla köye insan taşıyacağı vurgulandı. Dünyanın çeşitli yerlerinden köye gelen yabancı ve yerli medya mensuplarının sayısı 270’e ulaştı.

SAHRA HASTANESİ KURULDU

İl Sağlık Müdürlüğü’nden gelen ekipler ise Şirince İlköğretim Okulu’nun bahçesine sahra hastanesi kurdu. Kuvözden ameliyathaneye kadar donatılan hastanede, ziyaretçilerin sağlıklarıyla ilgili yaşayabileceği olumsuzluklara müdahale edileceği bildirildi. Ayrıca, 4 ambulans, 2 UMKE, 2 motosikletli sağlık ekibi ve 30 personel de görev başı yaptı.

Kendilerini iyi hissetmeyenlerin için görevlendirilen psikolog ve psikiyatristlerin ise yarın köye ulaşacağı vurgulandı. Öğlen saatleri itibariyle meraklı kalabalığın yavaş yavaş arttığı köydeki 471 yataktan 421’nin rezerve edildiği, otel ve pansiyonların doluluk oranının yüzde 95 olduğu öğrenildi. Selçuk’taki otellerde ise doluluk oranı yüzde 30’lara ulaştı.

KIYAMETTEN SONRA DA BEKLİYORUZ

Köye gelen Selçuk Belediye Başkanı CHP ’li Hüseyin Vefa Ülgür de kalabalığın abartılı gibi olmadığını ama her şeye hazır olduklarını söyleyerek, "Şirince için güzel bir tanıtım. Tüm vatandaşları kıyametten sonra da Şirince’ye bekliyoruz" dedi.

DİNİ KİTAPLAR DAĞITILIYOR

Hemen hemen her sokağında canlı müziğin sunulduğu köyde, turistlerin yanı sıra çeşitli dinlere ait kitapları da satanları görmek mümkün. Sanatçı Onur Akın’ın da geçerken uğradığı köye, İzmir Sözler Köşkü İlim ve Kültür Derneği’ne mensup yaklaşık 15 kişi de geldi. Bu kişiler, Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, Farsça ve Arapçaya çevrilmiş Risale-i Nur dağıttı. Kıyametin ne zaman kopacağına Yüce Allah’tan başka hiç kimsenin bilemeyeceğini ve 21 Aralık’ta kıyametin kopacağı söylentilerinin safsatadan ibaret olduğunu söyleyen dernek üyeleri, hafta sonuna kadar köyde risale dağıtmaya devam edeceklerini söyledi. Dernek üyelerinden Kerim Yağcı da kıyametin ne zaman kopacağını sadece Allah’ın bilebileceğini ifade ederek, "Sözler Köşkü İlim ve Kültür Derneği olarak 15 arkadaşımızla buraya geldik. Yarın daha kalabalık bir grupla Şirince sokaklarında risale dağıtmaya devam edeceğiz. Amacımız insanları kıyametin yarın kopacağının doğru olmadığını anlatmak. İnsanlar bu yalana inanmamalıdır. Dağıttığımız kitaplarda kıyametle ilgili ayetler ve hadisler yer alıyor" dedi.

"KENDİMİ PEYGAMBER İLAN EDECEĞİM"

Kopacağı ileri sürülen kıyametten etkilenmeyeceğine inanılan İzmir’in Şirince Köyü’nde pansiyon işletmeciliği yapan Sevan Nişanyan, basın toplantısı yaptı. Sivri diliyle tanınan Nişanyan ortaya çıkan durumla dalga geçti. Nişanyan, şunları söyledi:

"Ben köyü bir hayli kalabalık görüyorum. Bugüne kadar görmediğim kadar geyik ve sazan gördüm. Ünlülere gelince, manevi alanda konaklayacağını düşünüyorum. Bunu dünya gözüyle göreceğinizi zannetmiyorum. Yarın saat 13.11 de yine geyik ve sazan sayısında artış olacağını zannediyorum. Daha önce gece yarısı olması bekleniyordu, soğukta insanlar mağdur olmasın diye öğlen vaktine alınmış."

Selçuk Müftüsü’nün yarın cuma namazı için köye gelmesiyle ilgili soruya cevap veren Nişanyan, "Müftünün mesajı ’Başka geyiklere inanmayın bizim geyiğimize inanın’ diyecektir. Ne gibi kaygı içinde olduğunu bilemiyorum. Ben yarın oraya gitmeyeceğim. Daha önemli işlerim var. Kendimi peygamber ilan edeceğim" diye konuştu.

MORALLER BOZULDU

Bu arada, havanın kararmasıyla birlikte köy esnafı, işyerlerini kapatarak evlerine gitti. Kıyamet gününe özel ürünleri hazırlayan ancak bugün itibariyle istedikleri satış rakamına ulaşamayınca hüsrana uğrayan esnaf, umutlarını yarına bıraktı.

Köye konuşlanan sağlık, sivil savunma ve jandarma ekiplerinin de teyakkuz halinde geceyi ayakta geçirecekleri bildirildi. Ayrıca, köyün belirli noktalarında yakılan ateşlerin başında köyde bulunanlar geceyi eğlenerek geçirdi, kimisi ise dilek balonlarını havaya uçurdu. (Turaç TOP / dha)